Press "Enter" to skip to content
Як обрізати смородину

Як обрізати смородину: правила весняної та осінньої обрізки

Врожайність смородини залежить від правильної обрізки. Коли та як краще її проводити? Усі секрети розкрили експерти із садівництва Сергій Макєєв, Октябрина Ганічкіна, Павло Траннуа.

Загальні правила обрізування смородини

Смородина потребує обрізки. Для швидкого вкорінення кущів, їх розгалуження та родючості її проводять навесні та восени. Після посадки на ділянці будь-якого виду смородини (чорної, червоної, білої) садівники дотримуються таких правил:

  1. Після посадки. Пагони обрізають на висоту до 5 см над лункою і присипають на зиму землею, щоб уникнути промерзання живої деревини. Навесні таку обрізку проводять до пробудження нирок, щоби не порушити вегетацію.
  2. Санітарне обрізання. У наступні 3-4 роки на кущах видаляють лише хворі, засохлі пагони та дзиги, обрізаючи їх на рівні землі.
  3. Формує і омолоджуюче обрізання. Щорічне обрізання дорослих кущів проводять ранньою весною після санітарної обрізки, наприкінці літа після збирання врожаю чи восени. Обрізання проводять для проріджування кущів, видалення зайвої молодої порослі та укорочування плодоносних пагонів. Різні види ранньої ягоди мають особливості обрізки.

Щоб підвищити врожайність певного виду смородини, дотримуйтесь таких правил:

  • Як правильно обрізати чорну смородину? Основне обрізання починайте з 4-х років посадки. Після санітарного очищення куща видаліть всі пагони старше 3 років, оскільки чорна смородина найбільше плодоносить на торішніх та 2-3-річних пагонах.
  • Як обрізати смородину? Цей вид смородини плодоносить на верхівках пагонів. Тому формування куща починають із 5 року посадки. Обрізайте так, щоб на кущі залишалося по 3-4 втечі кожного року. Автор книги «Формування, щеплення та обрізання дерев та чагарників» Сергій Макєєв радить нульові пагони червоної смородини вкорочувати, доки не дозріли верхівки і на них не сформувалися добрі нирки.
  • Біла смородина. Крім щорічної санітарної обрізки, цей вид смородини вимагає омолоджування шляхом вирізування 3-4 гілок віком від 5 років. Укорочування пагонів проводять за схемою червоної смородини.

Санітарну та формуючу обрізку на кущах смородини проводять ранньою весною. Омолоджуючу та формувальну обрізку залишають на осінь і виконують після опадання листя.

Весняне обрізання смородини

Смородина – рання ягідна культура. Нирки на кущах починають набухати вже у лютому. Коли обрізати смородину навесні? Обрізку смородини проводять у ранні терміни, як радить Октябрина Ганичкіна в книзі «Самовчитель садівника-початківця». При цьому враховують кліматичні та погодні умови у регіоні:

  • у південних областях, де спостерігається тепла зима, заходи щодо обрізання проводять у третій декаді лютого;
  • у регіонах з помірним кліматом – на початку березня;
  • у північних районах – наприкінці березня-початку квітня.

Кожен садівник спостерігає за ягідником, щоб не пропустити слушний час. Весняне обрізування передбачає:

  1. Огляд кущів, складання схеми обрізки за алгоритмом: вид смородини, вік пагонів, якість осіннього чищення.
  2. Підготовка інструментів (секатор, садові ножиці, ножівка).
  3. Видалення зламаних і хворих гілок з потовщеними нирками (ознака смородинного кліща) на кущах різного віку.
  4. Вирізання під корінь слабких гілок і сильнорослих дзиґ, які не плодоносять.
  5. Видалення гілок, що ростуть усередину куща.
  6. Укорочування плодоносних гілок чорної смородини так, щоб залишалося не менше 5 бруньок. Верхівки червоної та білої смородини обрізайте лише в тому випадку, якщо вони зламані чи промерзлі.
  7. Проріджування розвилок на бічну гілку з урахуванням напрямку зростання. Що росте вертикально втечу видаліть.

Як підняти кущі смородини? Після зими гілки можуть лежати землі. Після обрізання нижніх горизонтальних гілок установіть підпірки з дерев’яних кілочків. Протягніть шпагат, щоб гілки не лягали на землю.

Осіння обрізка смородини

Коли обрізати смородину восени? Найкращий період для обрізання кущів смородини восени настає після опадання листя. Термін проведення заходів визначається залежно від погодних умов, що впливають на вегетацію культури:

  • у південних регіонах – у середині листопада;
  • в помірних широтах – наприкінці жовтня-початку листопада;
  • для північних регіонів – початок жовтня.

Занадто рано починати осінню обрізку не варто, щоб рослина не втратила цілющі соки перед зимою.

В осінній період кущі смородини звільняються від плодів та листя. На них добре видно різновікові гілки, тому в цей час зручно провести обрізку, що формує. Проводьте осінню обрізку смородини за такою схемою:

  1. Очистіть пристовбурне коло від мульчі та опалого листя. Підготуйте для роботи гострі садові інструменти.
  2. Огляньте кущ та визначте необхідний вид обрізки. Якщо кущ молодий, достатньо санітарної обрізки.
  3. Проведіть омолоджуючу обрізку на кущах 5-7 років. Зріжте біля кореня старі гілки та зайву молоду поросль. Для чорної смородини залиште однорічні, дво- та трирічні гілки, щоб довести кущ до 18 пагонів. На червоній та білій смородині щороку залишайте по кілька пагонів, доки кущ досягне 16–20 пагонів.
  4. Видаліть старі горизонтальні гілки, що лежать на землі, як рекомендує Павло Траннуа у книзі «Сад без нервів. Обрізання та підживлення».
  5. Укоротіть однорічні прирости на гілках на 5-7 див.
  6. Проріджуйте середину куща, щоб на гілки попадало достатньо сонячного світла і повітря вільно циркулювало між пагонами.

Всі зрізані гілки, листя приберіть із ділянки та спалить. Вони можуть стати місцем скупчення шкідливих комах та грибків, які перезимують та навесні призведуть до захворювання рослини.

Правильне сезонне обрізування смородини покращує якість плодоношення культури. Якщо восени зробити омолодження смородини, а навесні — санітарне очищення, можна продовжити життя куща до 15 років.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі