Press "Enter" to skip to content

3 ознаки того, що ваш жорсткий диск не працює (і що робити)

Середній термін служби жорсткого диска становить близько п’яти-десяти років. Менше, якщо привід зазнає змін температури, вологості або зовнішніх ударів. Реально, жорсткий диск вашого ноутбука стає схильним до поломок через три-п’ять років, і це стосується і твердотільних накопичувачів.

У кращих випадках жорсткі диски виходять з ладу поступово, залишаючи вам достатньо часу, щоб отримати копію ваших даних і замінити їх перед тим, як зіткнутися зі смертельним збоєм. Якщо ваш жорсткий диск вийшов з ладу раніше ніж 3-5 роки, ви можете спробувати встановити в свій ноутбук SSD диск, тільки спершу перевірте на цьому сайті, чи можливо це буде зробити з вашим ноутбуком. Адже не всі ноутбуки підтримують SSD, буде погано, якщо ви купите SSD, а ваш ноутбук не захоче його находити в системі.

1. Пошкоджені дані та накопичення поганих секторів

Пошкоджені дані можуть відображатися незліченною кількістю різних способів. Якщо ви неодноразово бачите один із цих симптомів, швидше за все, ваш жорсткий диск поступово виходить з ладу:

  • Зашифровані імена файлів або папок
  • Випадкові повідомлення про помилки під час відкриття, переміщення або збереження файлів
  • Файли, які не вдається відкрити
  • Пошкоджені дані у ваших файлах
  • Зникаючі файли або папки

Пошкодження даних відбувається в момент створення або зберігання даних. Можливо, вірус втручається у ваші файли, але це також можуть бути просто пошкоджені сектори на вашому жорсткому диску.

Пошкоджені сектори – це ділянки жорсткого диска, які не підтримують цілісність даних. Windows автоматично маскує несправні сектори, тому ви не помітите їх, якщо не зіткнетеся з проблемами з пошкодженими даними. На несправному жорсткому диску погані сектори можуть швидко накопичуватися, тобто ці проблеми з’являються частіше.

Інструмент командного ОС Windows під назвою CHKDSK може допомогти вам відновити дані з пошкоджених секторів і виключити їх з використання в майбутньому. Для швидкого сканування натисніть Windows + E, щоб відкрити  Провідник файлів, перейдіть до цього ПК, клацніть правою кнопкою миші невдалий диск або розділ та виберіть Властивості.

У меню Властивості перейдіть на вкладку Інструменти та натисніть Перевірити. Якщо Windows зазначає, що “Вам не потрібно сканувати цей диск”, ви можете натиснути Сканувати диск, щоб у будь-якому випадку запустити інструмент. Після цього ви можете виправити виявлені помилки.

Більш ретельне сканування CHKDSK може зайняти багато часу і вимагає перезавантаження. Коли ви можете залишити ноутбук на ніч і день, відкрийте командний рядок адміністратора, тобто клацніть правою кнопкою миші Пуск і виберіть командний рядок (адміністратор), а потім виконайте таку команду для відновлення даних та виправлення помилок: chkdsk / rc: ( для вашого диска C:). Введіть Y при запиті, і CHKDSK запуститься після перезавантаження ноутбука.

2. Уповільнення роботи ноутбука, часті заморозки, синій екран смерті

Цей ефект поломки ноутбука може мати мільйон різних причин, і одна з них – несправний жорсткий диск. Якщо ці проблеми виникають після нової інсталяції або в безпечному режимі Windows, корінь зла – майже напевно погане обладнання, можливо несправний жорсткий диск.

Щоб виключити проблему з жорстким диском, ви можете запустити безліч засобів діагностики, але для початку слід ознайомитися з даними SMART (Технологія самоконтролю, аналізу та звітування) вашої системи. Зауважте, що в той час як Windows автоматично збирає цю інформацію у фоновому режимі, це, як відомо, ненадійно прогнозувати несправність жорсткого диска, і ви можете зіткнутися з критичною несправністю, перш ніж з’явиться попередження SMART.

Щоб вручну перевірити стан SMART вашого диска, вам знадобиться сторонній інструмент, такий як CrystalDiskInfo. У розділі Диск виберіть диск, який потрібно сканувати, і відмітьте стан працездатності диска.

Якщо ви можете виключити апаратні проблеми після запуску подальших інструментів діагностики, слід перейти до скидання або перевстановлення операційної системи. У Windows 10 є можливість зберегти всі ваші файли, але про всяк випадок все одно слід підготувати резервну копію. Прокрутіть униз, щоб отримати додаткову інформацію про резервні копії.

3. Дивні звуки

Коли ви чуєте дивні звуки, що доносяться з вашого жорсткого диска, у вас трапляються проблеми. Повторюваний звук, відомий як клацання смерті, спричиняється тим, що голова намагається записати дані, не вдається, повертається у вихідне положення та повторює знову і знову. Шуми шліфування або скрипу вказують на те, що деталі обладнання, такі як підшипники або двигун шпинделя, виходять з ладу.

На даний момент вам пощастить, якщо ви зможете відновити дані з жорсткого диска.

Я думаю, що мій жорсткий диск виходить з ладу. Що мені робити?

Отже, ви підозрюєте, що несправність жорсткого диска не за горами? Правда, це, мабуть, так. І ось що ви можете зробити.

Крок 1. Резервне копіювання даних

Найкраще, що ви можете зробити, це завжди зберігати резервні копії своїх даних на другому диску і бути готовим отримати заміну.

Навряд чи одночасно вийдуть з ладу два накопичувачі. Винятком можуть бути стихійні лиха, такі як повені чи пожежі. У цих випадках ми рекомендуємо зберігати копію ваших найважливіших даних в іншому фізичному місці, наприклад, на роботі, у члена сім’ї чи друга.

Ви також можете використовувати рішення для резервного копіювання в Інтернеті, наприклад OneDrive або Google Drive.

Крок 2: Безпечно утилізуйте старий диск

Перш ніж викидати старий диск, не забудьте його видалити, щоб не дати третім сторонам відновити ваші дані.

Що б ви не робили, будь ласка, не кидайте свій невдалий диск у смітник. Електроніка містить дорогоцінні метали та токсичні компоненти, які не належать до звалища. Принесіть своє обладнання до місцевого центру електронної переробки, запитайте у своєму магазині електронних товарів, чи не беруть вони його назад, або скористайтеся такою програмою, як безкоштовна програма електронної переробки від Western Digital, яка дасть вам знижку 15% на наступну покупку.

Не дозволяйте жорсткому диску виходити з ладу!

Не покладайтесь на знаки або програмне забезпечення, щоб повідомити, що не працює жорсткий диск. Швидше за все, що він зазнає несподіваного збою і без будь-яких попереджувальних знаків. Замість того, щоб намагатися спрогнозувати щось, що є навіть менш передбачуваним, ніж погода, вам слід покладатися на резервні копії.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі