Press "Enter" to skip to content

5 фактів про головний біль, які вас здивують

Що ви знаєте про головний біль? Голова болить від утоми, від неприємних людей та обставин, від поганої погоди. Є знеболювальні, які легко купити без рецепта. Ось, мабуть, і все. У цій статті я хочу поділитися маловідомими обивателям фактами про головний біль. Сподіваюся, ці відомості допоможуть зрозуміти, що головний біль буває різним, а способів лікування значно більше, ніж одна-єдина капсула популярного анальгетика.

Мозок не болить

Якщо у вас болить голова, значить десь активувалися больові рецептори. Але це сталося точно не в мозку, тому що у нервових клітин больових рецепторів немає. Однак у голові є безліч інших структур, які можуть хворіти.

Що болить у голові? Мозкові оболонки, м’язи скальпу, артерії та вени, очні яблука, носові пазухи, зуби, а також нерви, що знаходяться у черепі. Лідером з «наведення суєти» серед нервів є трійчастий нерв, гілочки якого виходять над бровами, під очницями та на підборідді, а також іннервують зуби. Так, все це може хворіти, і хворіти дуже сильно.

Знеболюючі можуть викликати головний біль

Якщо у вас болить голова після важкого дня і ви прийняли таблетку ібупрофену (попередньо порадившись із лікарем, зрозуміло), нічого страшного не станеться. Найнеприємніше, що може статися в такій ситуації – біль притупиться, але не пройде зовсім.

Куди гірше, якщо ви починаєте пити анальгетики систематично, щодня. Спочатку напад головного болю знімала одна таблетка знеболювального, але потім її стало недостатньо. Тепер потрібно дві пігулки. Втім, скоро і двох стане мало, знадобиться три. У мене була пацієнтка, яка довела щоденний прийом знеболювальних до дванадцяти таблеток: однієї упаковки ліки їй вистачало рівно на день. Фармацевти в найближчих аптеках знали її в обличчя, деякі перестали відпускати «ті самі» ліки і наполегливо радили звернутися до лікаря (і правильно робили).

Чому так відбувається? Це явище називається абузусний, або лікарсько індукований, головний біль. Знеболюючі – не нешкідливі вітамінки (втім, вітамінки теж далеко не завжди бувають нешкідливими, але це тема для окремої статті). Препарати, які мають зняти біль, іноді ламають нашу власну систему знеболювання, що вбудована в мозок за умовчанням. Із цієї «поломки» і починаються серйозні проблеми. Тому зловживання знеболюючими – зло, а якщо вас затягнуло в це хибне коло, знадобиться консультація грамотного невролога.

Біль не можна виміряти

А також оцінити її будь-якими об’єктивними інструментами. Сучасна медицина досі не вигадала апарату, який допоміг би зрозуміти, наскільки сильно в людини болить голова. Тому для адекватного лікування лікар активно користується шкалами та просить пацієнта вести докладний щоденник головного болю.

Найчастіше використовується візуальна аналогова шкала болю (ВАШ), яка схожа на лінійку, де кожному балу болю відповідає пика: пацієнту не потрібно довго думати, він відразу вловлює емоцію, яку передає та чи інша гримаса на шкалі, і ставить своєму болю відповідну кількість балів .

Біль завжди суб’єктивний. А це означає, що від того, як людина про неї розповість, багато залежатиме. Втім, лікар має й інші підказки: це емоційний стан пацієнта, його реакція на огляд та багато інших «секретів», які хворий невербально повідомляє спеціалісту.

У 90% випадків причину головного болю не можна побачити

Іншими словами, 90% пацієнтів, які побіжать на МРТ головного мозку з надією, що це допоможе лікарю поставити правильний діагноз, буде розчаровано. Та сама історія – з УЗД судин голови та шиї, електроенцефалографією та реографією. І якщо МРТ допомагає фахівцеві виявити нечасті випадки серйозних хвороб на зразок пухлини мозку, решта з перерахованих досліджень будуть безглуздими у 100% випадків головного болю.

На щастя, ті самі 90% випадків «не видимих» додатковими методами діагностики головного болю відносяться до первинних. Це мігрень, головний біль напруги, пучковий головний біль і багато інших видів болю, які ніяк не розглянути за допомогою різних досліджень. Однак це не означає, що ми, лікарі, не знаємо, що саме відбувається в голові таких пацієнтів. При первинних головних болях зміни відбуваються на молекулярному рівні, драма розігрується у нервових клітинах, їх мембранах, рецепторах та серед сигнальних молекул. Хороша новина в тому, що це можна якщо не вилікувати раз і назавжди, то точно тримати під контролем.

Головний біль лікує спеціальний лікар

«Що там лікувати – видавати знеболювальні всім по черзі?» – запитає критично налаштований читач… І буде неправий. Тому що лікарі-цефалгологи, які займаються лікуванням та профілактикою головного болю, є дуже затребуваними фахівцями.

У їхньому арсеналі не тільки звичні для всіх знеболювальні, але й цілий спектр ліків, у тому числі строго рецептурних, а також препарати ботулінічного токсину. Цефалгологи перебувають у тісній співпраці з психотерапевтами, які допомагають контролювати напади головного болю когнітивно-поведінковою терапією та іншими методами. А ще цефалгологи багато знають про нелікарські методи контролю головного болю та успішно лікують ними своїх пацієнтів. Не дивно, що запис до таких фахівців є досить щільним.

Головний біль – симптом, а чи не хвороба. Іноді цей симптом вимагає від лікаря справжнього детективного розслідування. Тому, якщо у вас болить голова, зверніться до лікаря.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі