Press "Enter" to skip to content
Близька людина перенесла інсульт: як правильно поводитися з ним?

Близька людина перенесла інсульт: як правильно поводитися з ним?

Здавалося, що родичі пацієнта після інсульту повинні інтуїтивно намацувати правильну манеру спілкування і далі неухильно її дотримуватися. Виявилося, що все не так. І багато родичів вибирають між «понукати» та «жалкувати», не розуміючи, що максимум від відновлення можна отримати, лише якщо вибрати зовсім іншу тактику.

Будьте уважні до того, що оточує хворого

Серйозне захворювання змушує рідних переглянути ставлення до близького, який пережив інсульт. Іноді адекватна увага до хворого перетворюється на невротичну гіперопіку, коли годують з ложечки людини, яка цілком може поїсти сама; підтримують думку про постільний режим; дозволяють не вставати в туалет, організовуючи різні альтернативи біля ліжка хворого: від звичайного відра до навороченого сечоприймача.

При цьому нікому не спадає на думку, що увагу потрібно звернути на навколишнє середовище, зробити його дружнім для хворої людини. Наприклад, прибрати слизькі м’які килимки з ванної чи туалету, за які так легко зачепитися та впасти. Або замінити крихкі маленькі порцелянові чашки з незручними ручками на пластикові, зі спеціальними потовщеними адаптованими ручками. Покласти на відстані витягнутої руки хворого на вологі серветки. Прикріпити до стін опору, за яку легко вхопитися, – зазвичай це потрібно в туалеті, ванні та біля ліжка. Іншими словами, турбота про людину, яка перенесла інсульт, повинна бути розумною, але в жодному разі не надмірною.

Знайдіть розумний баланс

Іноді родичі вважають, що людині набагато важливіше дбати про себе самому і що саме такий підхід допомагає хворому продовжувати почуватися повноцінним членом сім’ї, а не «некорисною колодою» (цитуючи одного з моїх пацієнтів). Але при цьому рідні пропонують надто складні завдання, сподіваючись, що лише подолання допоможе відновитися як слід.

Наприклад, тому, хто може пройти лише п’ять кроків, пропонують самостійно приготувати собі сніданок (не думаючи, що це завдання складається з безлічі підзадач: пройти десять кроків, стояти п’ятнадцять хвилин, знайти продукти тощо). Зрозуміло, хворий не справляється з поставленим завданням, виснажується, ще не діставшись плити, розчаровується. Можете бути впевнені, що він більше не зробить спроб виявити самостійність. Тому що мозок не отримав позитивного підкріплення. Набагато розумніше в цій ситуації було б запропонувати дійти до кухні, посидіти небагато, допомогти накрити на стіл, а потім разом поснідати. Не означає, що у подальшому доручення не можна ускладнювати.

Але ключові принципи незмінні – це посильність та поступовість. Завдання не повинні бути надто легкими, тому що вони змусять думати хворого, що ви не сприймаєте його всерйоз. У той же час надто складні завдання змусять його передчасно виснажити ресурс нервової системи та зазнати розчарування.

Допоможіть запланувати візити до лікаря

Людина, яка перенесла інсульт, повинна спостерігатися у лікарів і не рідше разу на рік (а краще – раз на півроку) відвідувати поліклініку, щоб здавати аналізи, робити ЕКГ та УЗД артерій шиї, а також звітувати терапевту про те, наскільки успішно йому вдається тримати під контролем артеріальний тиск.

Ви можете допомогти близькому, заздалегідь плануючи такі візити. Людина, яка перенесла інсульт, може створювати враження повної самостійності, поки перебуває в межах своєї квартири. Однак серед незнайомих людей, у новій обстановці може загубитися, забути і не потрапити в потрібний кабінет. У цій ситуації розумно тактовно запропонувати свою допомогу.

Залишайтеся дорослим, незважаючи ні на що

Дорослими нас робить не цифра у паспорті та не зморшки, а можливість зберігати співчуття та самовладання у будь-якій ситуації. Після інсульту психіка людини стає особливо вразливою. Не завжди видно відразу, коли хворий перебуває у колії звичних справ. Однак будь-яка дрібниця здатна вивести його з рівноваги та стати причиною роздратування, гніву і навіть сліз. Не варто піддаватися на подібні емоційні реакції, корисно пам’ятати, що подібний сплеск не триватиме довго. У такі моменти важливо залишатися спокійними, послідовними та, якщо потрібно, наполегливими.

А ось чого не варто робити, так це залучатися до конфлікту, намагатися з’ясовувати стосунки та пред’являти претензії. Іноді людина, яка перенесла інсульт, може поводитися як дитина, вередувати і просити уваги, скандалити і намагатися створити навколо себе повний хаос. Однак якщо ви залишитесь в цій ситуації дорослим, вона вирішиться куди швидше і спокійніше.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі