Press "Enter" to skip to content

Коли починається старість: хронічний та біологічний вік

Хронологічний вік відноситься до фактичної кількості часу, протягом якого людина була жива. Кількість днів, місяців або років, прожитих людиною, не змінюється, незалежно від того, наскільки здоровий спосіб життя — навіть той, який наповнений відмінними фізичними вправами і звичками в харчуванні — вони ведуть.

Всі старіють з різною швидкістю. Деякі люди, здається, старіють дуже швидко, в той час як інші відчувають старіння набагато більш поступовими темпами. Ми всі стикалися з тим, що вперше зустрічали когось, хто здавався набагато молодше – або старше-ніж він є насправді.

Хронологічний проти біологічного віку

Як у людей, у нас є два різних віку-хронологічний і біологічний. Хронологічний вік-це кількість років, прожитих людиною, в той час як біологічний вік відноситься до того, наскільки старим здається людина.

Біологічний вік, також званий фізіологічним віком, враховує багато факторів способу життя, включаючи дієту, фізичні вправи і звички до сну, і це лише деякі з них.

Те, як ми старіємо, знаходиться поза нашим контролем. В першу чергу на це впливає генетика, але дослідження проливають світло на те, як на старіння можуть впливати зовнішні фактори, включаючи дієту, фізичні вправи, стрес і куріння.

Багато геронтологів вважають, що хронологічний вік є неповною цифрою, тому що він не враховує ці зовнішні фактори.

Як визначається Біологічний вік

Дослідження показують, що теломери та метилювання ДНК відіграють важливу роль у процесі старіння.

Теломери

Теломери – це нуклеотиди на кінцях хромосом. Вони оберігають кінці хромосом від руйнування і злиття з сусідньою хромосомою. По суті, теломери визначають, як швидко клітини старіють і вмирають.

Вчені виявили, що чим вище хронологічний вік людини, тим коротше його теломери. Одне дослідження показало, що люди з коротшими теломерами частіше вмирають рано або хворіють на хворобу або нейродегенеративний розлад.

Інше дослідження показує, що підтримка здорового способу життя дійсно може змінити старіння шляхом подовження теломер, що є гарною новиною для нашої вікової культури.

Метилювання ДНК

Вчені також використовують метилювання ДНК для визначення біологічного віку. Клітини використовують метилювання ДНК для контролю експресії генів. Іншими словами, метилювання ДНК вимикає гени. Хоча точна мета метилювання невідома, воно життєво важливо для ембріонального розвитку, геномного імпринтингу, стабільності хромосом і багато чого іншого.

В одному дослідженні було зроблено спробу з’ясувати, чи є метилювання ДНК точним способом прогнозування віку шляхом збору 8000 зразків 51 різних тканин і клітин.4 більшість досліджених зразків тканин і клітин мали однаковий хронологічний і біологічний вік. Деякі цього не зробили.

Дослідження показало, що деякі частини тіла старіють швидше, ніж інші. Наприклад, тканина молочної залози є однією з найстаріших тканин в організмі. Дослідження показало, що навіть здорова тканина молочної залози може бути на цілих три роки старше, ніж інша частина жіночого тіла. Якщо здорова тканина молочної залози знаходиться поруч з раковою тканиною, вона в середньому на 12 років старше.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі