Press "Enter" to skip to content

Кондиціонери для білизни: навіщо вони потрібні, як правильно вибрати і чим замінити

У Великій Британії закликають відмовитися від зайвої «хімії». Розбиралися з експертом, чому не варто цього робити.

Британський експерт у галузі прання, ведучий програми «Хлопець із пральні» на одному з науково-популярних каналів Патрік Річардсон виступив із різкою критикою кондиціонерів для білизни, заявивши, що ті завдають шкоди і навіть роблять одяг бруднішим.

«Ви можете додати оцет, горілку, спирт, мило – ви можете нанести на свій одяг все, що завгодно. Але є одна річ, яку я не дозволяє вам наносити: це засіб для пом’якшення тканини», – сказав фахівець місцевому виданню The Sun.

На думку ведучого, якщо ви правильно доглядаєте свої речі, вони і так зберігають м’якість, природним шляхом. Бавовна на дотик залишається бавовною, а шість – вовною. Кондиціонери створюють штучне відчуття м’якості, а це ненормально.

“Якщо ви подивіться на того, хто користується засобом для пом’якшення тканин, – весь їхній одяг ніби покритий шаром бруду”, – заявив експерт.

Із британцем докорінно не згоден український експерт Андрій Кравченко. На його думку, кондиціонер необхідний, якщо під час прання ми користуємося синтетичними миючими засобами, або простіше кажучи, пральними порошками.

Основна функція кондиціонерів, продовжив фахівець, – вимивання залишків миючого засобу. У порошках, представлених у мас-маркеті, третина від обсягу становить умовний крохмаль, тобто спеціальний наповнювач, який потрібен лише для того, щоб додати продукту вагу, зробити більше упаковки.

«Натуральні тканини, у тому числі бавовна та вовна, мають пористу структуру. Тому в них зайві речовини здатні затримуватись. Це робить речі грубішими, сприяє більш швидкому зношування, викликає дерматити. Прополоскати так, щоб не залишилося слідів без кондиціонера, – процес трудомісткий та потребує багато ресурсів, у тому числі води», – каже фахівець.

Основу кондиціонерів складають катіонні поверхнево-активні речовини (ПАВи). Крім вимивання миючих розчинів, вони також вбивають шкідливі мікроорганізми, знижують ймовірність нових забруднень за рахунок антистатичного ефекту, а також надають м’якості. У засобах, які сьогодні представлені у продажу, містяться консерванти, що сприяють більш тривалому зберіганню, та аромати, що надають аромату, наприклад, лаванди або півонії. Останні можуть спричинити алергію, тому при виборі варто орієнтуватися на особливості організму. У кондиціонерах, які призначені для дитячої білизни, ароматів, як правило, немає, або їх кількість мінімальна. Але ці продукти зазвичай і коштують дорожче.

«Виробники ще люблять додавати до кондиціонерів силікон. Нібито він, просочуючи тканину, перешкоджає повторному забрудненню. Але це просто прийом маркетологів. Речі, які прополоскали засобом із силіконом, потім гірше відпираються, а плями консервуються. Тобто у добрих кондиціонерах силікону бути не повинно», – наголосив фахівець.

Андрій Кравченко розвіяв міф про те, що при пранні з кондиціонером складніше виводяться плями. Існує стереотип, що засіб нібито не можна застосовувати з відбілювачами та підсилювачами пральних порошків. Тут головне питання – як використовувати. У машинних програмах кондиціонер додається лише на фінальному етапі, тобто при полосканні. А основний цикл, зокрема й виведення плям, відбувається без нього. Але це теоретично. Насправді ж зберігається ризик, що кілька кондиціонера потрапляє разом із порошком в барабан на початку циклу. Тоді обидва засоби просто нейтралізують дію один одного.

«Особисто я додаю кондиціонер, коли вже закінчилося основне прання. Тобто вибираю програму додаткового полоскання і лише тоді вливаю засіб. Так, це подовжує процес і підвищує витрату води, зате я впевнений, що кондиціонер не змішався з порошком і ніяк не перешкоджав його дії», – поділився фахівець.

Чи можна чимось замінити кондиціонер, якщо хочеться заощадити? За словами Кравченка, найпопулярнішою альтернативою є звичайний столовий оцет. Він звичайно не сприяє вимиванню залишків миючого розчину, але фактично на 100% нейтралізує їх за рахунок різниці в pH, надає м’якість, «гасить» зайву піну. Мінуси засобу – різкий запах та деяке пошкодження тканин за рахунок кислотного середовища. На одне прання потрібна приблизно одна столова ложка.

Ще один «замінник» хімії – сонце. Білизна, яка сушилася на вулиці під прямими променями, по-перше, дуже м’яка, по-друге, безпечна, оскільки під дією ультрафіолету гинуть мікроби. Щоправда, після кількох таких сушок кольори втрачають свою яскравість.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі