Press "Enter" to skip to content

Метаболізм уповільнюється із віком: міф чи реальність?

Скільки разів багато хто з нас брався за мету схуднути, але нічого не виходило. Чарівництва в цій непростій справі явно немає, тому як пояснення часто наводиться така причина всіх бід, як метаболізм, що нібито сповільнюється з роками. Ось тут і криється той самий міф про уповільнений або навіть «зламаний» метаболізм, який пропонується як слід розганяти. Але чи треба?

Що таке метаболізм?

Метаболізм, або обмін речовин – це комплекс хімічних реакцій, який дозволяє нашому організму залишатися живим. Тобто це якась внутрішня «лабораторія», яка працює без вихідних та свят. Метаболізм підтримує роботу всіх внутрішніх органів та забезпечує всі найважливіші функції тіла: дихання, перетравлення їжі та відновлення клітин – на все це, як ми розуміємо, потрібна енергія. І всі історії про уповільнений/прискорений метаболізм стосуються балансу між вилученням та використанням цієї енергії. І як ми зазвичай розуміємо термін «уповільнений метаболізм»? Як нездатність людини худнути за низькокалорійного харчування. Самі ж ці люди про себе кажуть: пухну з повітря. Інша група їсть, що захоче і не знає, що таке дієти.

Головний бар’єр

Отже, діагноз «уповільнений метаболізм» людина сама собі ставить, якщо не вдається нормалізувати вагу. Але насправді якщо немає медичних проблем (наприклад, зі щитовидкою), то під цим явищем ховається безліч факторів, серед яких можна виділити хронічний стрес, відсутність режиму сну та харчування, нестача мікроелементів, та й загалом невгамовний апетит разом з тягою до смачної , енергетично ємної їжі. І одна з головних причин – низька витрата енергії.

А якщо я регулярно тренуюсь?

Типова помилка – вважати тренування двічі на тиждень якимось небувалим навантаженням. Тренінг, безумовно, важливий, але, приймаючи втому за виконану неймовірну роботу, ми забуваємо, що це мала частина тієї витрати енергії, яка необхідна організму. Інша справа – побутова активність, яка в сучасному світі у багатьох людей просто на нулі.

Домашні справи, піші чи велопрогулянки, час на ногах, а не на п’ятій точці – все це недооцінена частина витрат, які дуже допомагають нам бути в тонусі.

Зрозуміло, це не означає, що тепер нам усім варто перейти на фізичну працю і знайти роботу кур’єром, але замислитися над тим, як активно чи пасивно ми проводимо кожен свій день, однозначно важливо. Тобто живчикам, енергійним від народження людям з шилом пощастило куди більше: вони постійно крутяться, крутяться, махають руками, ходять з боку на бік, а це приблизно 500 калорій енерговитрати, що, погодьтеся, не завжди можна витрачати за годинне тренування.

Мораль цієї байки така: малорухливий спосіб життя не дорівнює повільному метаболізму, так що називайте речі своїми іменами, якщо ви не проводили якогось спеціального медичного дослідження власного організму.

Прискорений метаболізм – це активне життя з прогулянками (собаки, діти), звичка ходити пішки, відмовлятися від ліфта, брати участь у бігових марафонах, зустрічі у вихідні з друзями, помірний апетит або взагалі манера пропускати один із їд абсолютно ненавмисно.

Уповільнення метаболізму тих, що худнуть

А ось тут і справді є підводні камені. За будь-якої успішної дієти або нового режиму харчування, коли вага добре йде вниз, динаміка рано чи пізно зупиняється на якійсь одній точці. Тут вже, будьте ласкаві, ще трохи підріжте споживання і додайте активності. Тобто, якщо ви схудли, то це ще не все. З цих пір важливо адаптуватися під нову вагу, продовжуючи контролювати те, що відбувається, а саме розміри порцій, фізичне завантаження і так далі. Правило «Чим більше руху, тим менший апетит» працює у всіх випадках, і про нього важливо не забувати, навіть якщо зараз ви в ідеальній вазі.

До чого тут все-таки вік?

Наша активність з роками дійсно знижується – в юності ми рухаємося значно частіше через невтомну допитливість і відсутність рутини. Додайте сюди ще доступність і автоматизованість всього світу у наші дні. Ми все рідше ходимо пішки, все частіше замовляємо доставку та користуємось машиною чи таксі. Та й так, якщо прикинути, 10 000 кроків, на які покладають величезні надії, насправді лише початок активного життя людини, що вимірюється приблизно 300 калорій. Тут уже висновки робіть самі.

І що зрештою?

Жодного розгону метаболізму робити не потрібно, потрібно «розігнати» себе та свій спосіб життя. Методично, наполегливо, іноді занудно, але робіть кроки до змін. Поменше жиру, більше м’язів – і тоді витрат (з м’язами) стає більше. Тобто включити у своє життя регулярний тренінг – дуже гарна ідея за іншої активності серед робочого дня. І ніякий вік тут не має значення, хіба що в психологічному сенсі з роками ми стаємо трохи менш життєрадісними та позитивними, а це дуже впливає і на вибір того чи іншого дозвілля. Але це вже зовсім інша історія.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі