Press "Enter" to skip to content

Незакритий гештальт: що це та чому важливо його закрити

Щоб успішно рухатися життям, необхідно поставити крапку в питаннях минулого, повернути борги і здобути свободу. Це можна зробити, пропрацювавши гештальт. Простими словами про складний психологічний термін розповів основоположник гештальт-терапії Фредерік Перлз та психолог Блюма Зейгарнік.

Поняття гештальту у психології

Бажання завершеності переслідує нас у всьому, починаючи від вимитої чашки і закінчуючи боргами, які старанно повертаємо, щоб не відчувати напруження в тілі та свідомості. Про модне поняття «гештальт» та його важливість у житті людей говорять навіть ті, хто не відвідує психолога.

Що таке незакритий гештальт?

Він є ситуацію, не доведену до логічного завершення, яка дає спокою, постійно нагадує себе, створює дискомфорт, заважаючи просуватися далі у тих чи інших життєвих питаннях. Це образ події, явища та персонажа, який став частиною повсякденного життя і залишає в ньому глибокий та болісний слід.

У перекладі з німецької «gestalt» означає цілісний образ. Елеонора О’Лірі, автор книги «Ключові поняття та процесинг у гештальт-терапії», вважає, що його витоки в Біблії. Гештальт-терапія – напрямок психотерапії, який дозволяє пацієнту самостійно зцілювати психологічні травми. Її основоположник – німецький лікар-психіатр Фредерік Перлз, який вважав, що все життя людини – набір гештальтів.

Незакритий гештальт — це ситуація, що нагадує комп’ютерну програму, що зависла, з якою не розібралися до кінця. Вона повисла у повітрі і відтягує на себе енергію, сили та увагу. Те, як він отруює життя, вперше зазначила психолог Блюма Зейгарнік. Про її висновки розказано у книзі «Енциклопедія психології Корсіні». Описане явище отримало назву «ефект Зейгарник».

Коли з’являється незакритий гештальт?

Коли в людини формується сильна потреба в чомусь, вона завжди ризикує зайти в глухий кут. Якщо її не задовольнити, психіка знову і знову повертатиме до завдання, залишаючи його серед пріоритетних. Почуття незадоволеності наростає, мозок шукає вихід і створює незакритий гештальт.

Які бувають незакриті гештальти? Незакриті гештальти у вигляді недоотриманих потреб чи бажань, які так і не вдалося реалізувати, найчастіше виникають у діловій, сімейній, повсякденній та романтичній сфері. Потрапляння в ситуації певного типу, відчуття дежавю, близькі стосунки з людьми, які як дві краплі схожі одна на одну — це незакриті гештальти.

У пам’яті спливають спогади про недавню сварку зі значною людиною, з’являється бажання прокрутити платівку назад та інакше відповісти на ті чи інші репліки. Така ситуація, яка завершилася не на користь суб’єкта, є типовим незакритим гештальтом. Це стосується не лише стосунків: невимита чашка чи пропущений через хворобу концерт улюбленого виконавця — це також незакритий гештальт.

Чому важливо закрити гештальт і як це правильно робити

Людський мозок влаштований так, що чекає на завершення процесу. Щоб зняти психологічний дискомфорт, спровокований незакритим гештальтом, необхідно вчитися правильно поводитися з цією психологічною категорією.

Важливість закриття гештальту

Життя підкидає випробування, щоб пробудить усвідомленість і навчити людину жити щасливо, безтурботно. Незавершені гештальти заважають цьому, їх негативні прояви виглядають так:

 • Вони непередбачено з’являються у житті.
 • Їх формування відбувається внаслідок психологічних травм, непрожитих емоцій та незавершених дій.
 • Через них виникає непереборна потреба поставити крапку, яка провокує необачні вчинки. Накопичується злість, образа, претензії та занепокоєння.
 • Погіршується якість життя, з’являється безсоння, тривога, хронічний дискомфорт. Через загальний негативний стан псуються стосунки з людьми.

Як зміниться життя, якщо закрити програму, що зависла? Ось узагальнений список бонусів від цієї події:

 • Відчуття визволення, легкості, щастя.
 • Вивільнення величезної кількості енергії, яку можна направити у потрібне русло.
 • Налагодження ментального здоров’я та покращення якості життя.

Усвідомлення суті незакритого гештальту дозволяє скоротити кількість непотрібних рухів та швидше досягти мети. Завжди є можливість взяти ситуацію під контроль та поставити у ній крапку.

Як пропрацювати незакритий гештальт

Чи завжди незакритий гештальт стає злом? Ні, якщо він підштовхує вперед, змушуючи доводити справи до кінця, ніби виховуючи людину. Якщо таких справ накопичиться безліч і виконати їх без участі інших людей не можна, а вплинути на них ми не в змозі, незакритий гештальт підірве ментальне та фізичне здоров’я. Тому всі ситуації, які погіршують якість життя та викликають тяжкі переживання, необхідно опрацьовувати.

Як закрити гештальт? Необхідно вчинити низку дій:

 1. Усвідомте свій гештальт, чітко виявивши причину та наслідок дискомфорту.
 2. Програйте його наново, описавши на папері, наговоривши на диктофон або розповівши психолога. Так він втратить емоційне забарвлення, стане менш значущим.
 3. Вибудуйте ідеальну модель ситуації і втілить її у власній уяві або в житті, знову переживши всі супутні події емоції.
 4. Відчуйте себе переможцем, похваліть, заохотіть, підніміть самооцінку.
 5. Використовуйте цей позитивний досвід у майбутньому, уникаючи повторення помилок.

Відкрито висловити думку, знову купити квиток на пропущений концерт кумира, повернути борг, вимити чашку — все це перелік конкретних кроків для вирішення ситуацій, що зависли. Пропрацювавши їх, зруйнуйте автоматичну звичку створювати проблеми на порожньому місці.

Незавершені справи здатні накопичуватися та псувати життя. Будь-який незакритий гештальт – це не проблема, а хороше тренування для мозку, якщо подивитися на неї під правильним кутом. Навчіться усувати ситуації, що зависли, і не створювати собі нових випробувань, тоді життя стане простіше і щасливіше.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі