Press "Enter" to skip to content

Плоскостопість у дорослих: чи можна його виправити?

Плоскостопість у дорослих може бути вродженою. Деякі з дитинства спостерігаються в ортопеда. Але проблема може виникнути й із роками. Як лікувати плоскостопість у дорослих і чи можна взагалі його виправити? Ці та інші питання ми поставили лікарю – травматологу-ортопеду Іркутська Дмитру Олександровичу Шобогорову.

— Дмитре Олександровичу, що таке плоскостопість? У чому сутність проблеми?

— Плоскостопість – це деформація стопи. Воно буває двох видів: поперечне та поздовжнє. При поздовжньому плоскостопості внутрішня частина стопи починає опускатися і навіть торкатися підлоги. Інші люди збоку можуть це помітити, тобто видно, що стопа розпластана. Побачити поперечну плоскостопість вже можуть не всі. Воно, як правило, стає помітним лише з вторинними ознаками, коли відбувається вальгусна деформація першого пальця. Це так звана шишка на суглобі і викривлення першого пальця (він починає стирчати вбік).

Поздовжнє склепіння з внутрішньої сторони і поперечне склепіння утворюють аркову будову стопи, що забезпечує амортизацію при бігу та ходьбі. За допомогою такої будови стопа плавно пересувається: переходить на хід, на крок, на біг, і не травмуються суглоби. Тому коли формується плоскостопість, травматизація суглобів може посилюватися. Порушується біомеханіка ходьби, робота м’язів гомілки та стопи.

Еволюція стопа не призначена для того, щоб постійно ходити по твердій плоскій поверхні. Сьогодні багато будинків мають паркет, на вулиці бетон, асфальт, тобто скрізь плоска тверда поверхня. І стопа, що тисячоліттями звикла ходити по піску, землі, каменю, постійно адаптуватися до якихось змін, тепер адаптується до плоскої поверхні, розпластуючись на ній. Крім цього, в останні століття змінився спосіб життя: люди стали менш рухливими, у тому числі на робочому місці; почало випускатися взуття з високим підбором; з’явилася праця, яка може хронічно травмувати стопу.

— Як часто плоскостопість зустрічається у дорослих?

— Як правило, із чотирьох людей, які приходять до мене на прийом, у трьох є плоскостопість різного ступеня виразності. Я бачу стопи практично щодня, перевіряю їх на плоскостопість, сам виготовляю індивідуальні ортопедичні устілки, і ідеальну стопу, з якою нічого не треба робити щодо ортопедії, зустрічаю, напевно, раз на місяць.

– Які причини розвитку плоскостопості у дорослих?

— Плоскостопість, яка простежується з дитинства, як правило, вроджена і може передаватися від батьків, бабусь, дідусів. Є люди, які з дитинства спостерігаються в ортопеда, лікуються, і ця проблема разом з ними і дорослішає.

Привести до плоскостопості у дорослому віці може, наприклад, робота, що стоїть. Вчителі, продавці в силу своєї професії десятиліттями багато годин на день стоять на ногах, і стопа починає деформуватися, уплощаться.

Ще одна причина – гормональні зміни у жінок (плоскостопі, як правило, найчастіше зустрічається саме у них). Це, по-перше, етап дорослішання, потім вагітність, пологи. Деякі жінки вагітніють і народжують кілька разів протягом життя. При цьому відбувається, зокрема, перебудова сполучної тканини. Тобто організм готується до пологів, потім повертається, скажімо так, у колишній стан, а потім знову готується до пологів. Сполучна тканина починає змінюватись: то розтягується, то знову стає міцною. У цей момент включаються і зміни у стопі. На роботу м’язів це також впливає.

Третя причина – переломи та інші травми стопи, п’яти або кісток у ділянці гомілковостопного суглоба. Вони можуть призводити до плоскостопості.

– Як розпізнати плоскостопість у дорослих? Які ознаки свідчать про наявність проблеми?

— Ознаками плоскостопості у дорослого є стомлюваність ніг, набряки на ногах, болі в стопах, що тягнуть, варикозні вени на нижніх кінцівках, вальгусна деформація нижньої кінцівки, тобто ноги, коліна ніби зводяться всередину. Крім того, сама стопа завалена всередину, тобто видно, що людина хіба що ходить на внутрішній стороні стопи. Через це може стиратися взуття (каблук або п’ята з внутрішньої сторони, або місце під першим пальцем), або продавлюватися устілка, що знаходиться у взутті.

— Дмитре Олександровичу, а як проводиться діагностика плоскостопості?

– Перше – це огляд. Людину оглядають спереду та ззаду, оцінюють, як вона стоїть. Перевіряють рухливість у пальцях, у дрібних суглобах стопи. Паралельно з’ясовують, у чому можлива причина плоскостопості, деформації стопи. Наприклад, при огляді можна виявити ригідність (турухомість) суглоба, наслідки перенесеної травми. Огляд сліду стопи (та частина стопи, що стосується поверхні) на плантоскопі. За допомогою плантографії вимірюють силу тиску стопи на поверхню.

Рентгенівські знімки можна зробити як із навантаженням, так і без нього. Так перевіряють, зокрема, ресорну функцію стопи.

– Які існують способи лікування цієї патології? Чи можливо вилікувати плоскостопість у дорослих?

— Способів лікування дещо та їх рекомендується використовувати комплексно. Перше – це ортопедичні устілки. Бажано, звичайно, індивідуальні, підібрані з урахуванням змін лівої та правої стопи.

Друге – мануальна терапія. Вона дозволить тонізувати певні м’язи, зняти підвищений тонус (гіпертонус) з м’язів, які беруть він частина навантаження. Т. е. таке лікування допоможе нормалізувати функцію м’язів, зв’язок, сухожилля.

Третій момент – лікувальна фізкультура. Є певний комплекс вправ, у яких задіяні м’язи і сухожилля, відповідальні за склепіння стопи. Ці м’язи та сухожилля потрібно щодня тренувати.

Якщо є надмірна вага, його необхідно зменшити для того, щоб зменшити навантаження на стопи. Якщо ж плоскостопість пов’язане зі стоячою роботою, треба намагатися робити паузи. Вчитель, наприклад, на зміні може зробити ті вправи, які необхідні для стимуляції тонусу м’язів та сухожилля, що відповідають за склепіння стопи.

Якщо виконувати всі рекомендації, то можна вилікувати плоскостопість, але це дається непросто.

— А чи використовуються для лікування плоскостопості у дорослих народні засоби? Якщо так, то які?

— Як правило, це ходіння по камінчиках, перекладання олівців, фломастерів пальцями ніг, ходьба навшпиньки та гуськом. Проте я навіть не знаю, чи можна це зарахувати до народних засобів чи ні. Це всі вправи, які виконували ще за радянських часів у садках, школах. Якщо ви маєте на увазі, чи прикладають до стоп лопух або капустяний лист, то ні, це не робиться. Плоскостопість такими засобами не лікується.

— Чим небезпечна плоскостопість у дорослих? Які можуть бути наслідки, якщо його не лікувати?

— Це може бути хронічна венозна недостатність (варикозні вени), набряки на ногах. Можуть турбувати біль, судоми, деформація переднього відділу стопи, коли пальці починають викривлятися. Перший палець (великий) починає вести убік, з’являється омозолілість на стопах (так звані натоптиші). Іноді буває так, що люди довго ходять до майстра педикюру або самі намагаються якось відпарити, вирізати ці натоптиші або йдуть до дерматолога, думаючи, що це бородавка. А насправді це просто компенсаторний натоптиш у тому місці, де його не повинно бути. І треба просто йти до ортопеда.

Коли стопа розпластується, може знижуватись і зростання людини. Крім того, підвищується ймовірність травматизації: знижується чутливість пальців, ноги підвертаються при ходьбі, і можна отримати не тільки вивихи та розтягнення, але й переломи.

— Дмитре Олександровичу, розкажіть, що треба робити, щоб ця недуга обійшла людину стороною?

— Є низка вправ, які можна робити. Корисно ходити на п’ята, зовнішній стороні стоп, гусячком на шкарпетках, збирати камінці, олівці або фломастери з підлоги пальцями ніг, прокочувати твердий м’ячик стопами (як елемент самомасажу).

Також важливо вибирати правильне взуття. Потрібно намагатися рідше носити взуття на високих підборах і без підборів (балетки, мокасини та ін.). Рекомендується носити взуття, щоб п’ята та шкарпетка відрізнялися по висоті. П’яткова область повинна бути вище шкарпетки на три-чотири сантиметри (до п’яти).

Якщо ви постійно ходите з якоюсь проблемою до майстра педикюру (часто відривається або синіє ніготь, болить палець, втомлюються ноги), зверніться до ортопеда. Можливо, причина не в тому, що ви носите незручне взуття, а у плоскостопості.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі