Press "Enter" to skip to content

Рекомендації по внесенню добрив

Як розрахувати дозу внесення

Щоб розрахувати норму внесення добрив, слід знати склад ґрунту і розуміти, чого йому не вистачає, а що в надлишку.

Найкраще провести лабораторне дослідження складу.

На кожній упаковці написаний склад і відсоток вмісту кожного елемента на 100 г речовини. Розрахунок ведеться в кількості грам мікроелемента на 1 кв. м.

Якщо визначено, скільки грам речовини необхідно внести на квадратний метр ґрунту, то порахувати скільки добрива для цього знадобиться нескладно. Для цього потрібну кількість множимо на 100 і ділимо на відсоток вмісту елемента в добриві.

Для грядки з огірками потрібно внести 8 г азоту на кожен квадратний метр, всього 5 квадратів. В аміачній селітрі в складі сказано, що на 100 г її міститься 34%, а значить 34 грами.

Тоді: 8*100/34 = 23,53 г

А на 5 кв. знадобиться: 23,53*5 = 117,65 г

Мінеральні добрива краще недовкласти в ґрунт, ніж внести зайві.

Під час використання комплексних складів, завжди потрібно враховувати різницю їхнього складу і необхідної для ґрунту кількості.

Закладка добрив проводиться за меншим компонентом, інші додаються за допомогою інших складів або шляхом внесення органіки. Під час додавання інших добрив, потрібно обов’язково проводити списання компонентів, що вже надійшли, завдяки використанню комплексних.

Як скоригувати дозу внесення

Коригування потрібне, наприклад, якщо ви використовуєте органічні препарати. У таких випадках необхідно розрахувати, скільки можна використовувати мінеральних добрив. Зазвичай їхню дозу зменшують на 30 – 50%. При описі культури вказують формулу дозування.

Орієнтовні середні норми внесення:

 • сухий пташиний послід – 1-2 кг/ м2
 • гній – 2-4 кг/ м2, п
 • перегній – 2-3 кг/ м2

Через особливості механічного складу ґрунту дозу іноді доводиться коригувати. На суглинистій землі зазвичай дозування збільшують, а на піщаній, навпаки, зменшують.

Є одне основне правило, як розрахувати мінеральне добриво для вашого ґрунту: не можна перевищувати рекомендоване дозування більше, ніж у 1,5 раза. Це може призвести до різних негативних наслідків: надлишку нітратів, пригнічення, надмірного росту рослин.

Важливо: високі дози (понад 90 г/10м2 речовини) найкраще вносити за кілька підходів, а не відразу. Наприклад, влітку під час підживлення, навесні під боронування, восени під перекопування.

Середні дози внесення речовин під овочеві культури

Ми наведемо універсальні стандартні рецепти, якщо вам важко розрахувати мінеральні добрива самостійно. Зазвичай в овочівництві використовуються:

 • Під овочеві культури, врожайність яких становить до 5 кг/м2 (сюди відносяться: капуста (крім пізньої), кабачки, рання картопля, перець, цибуля, огірки, низькорослі томати, столові коренеплоди та ін.) – N90P90K90.
 • Під культури з довгим періодом вегетації (пізні сорти моркви, брюссельська і пізня капуста), високоврожайні культури (пізня і середня картопля, високорослі томати) – N120P120K120
 • Під ранні культури, які характеризуються нетривалим періодом вегетації (кріп, редис, салат) – N60P60K60

Зазначимо ще раз: якщо ви застосовуєте ще й органічні добрива, розрахувати мінеральні слід, зменшивши кількість останніх на 30-50%.

Ознаки нестачі магнію

При нестачі магнію в грунті рослина уповільнює життєві процеси. Зовні можна побачити такі ознаки:

 • червоний або помаранчевий відтінок листової пластини;
 • рослина припиняє ріст і розвиток;
 • пожовтіння межжілкового простору;
 • плями на листі вказують на відмирання тканин;
 • хлороз листя;
 • деформування листя і відмирання;
 • плоди не дозрівають;
 • кінчики листя сохнуть.

До нестачі магнію найбільш чутливі: кукурудза, зернові, томати, картопля, рапс.

Передозування магнієм не завдасть шкоди, тому що корені вбирають з ґрунту стільки речовини, скільки необхідно. Залишки добрива зберігаються в грунті в незмінному вигляді і можуть використовуватися рослинами в наступному сезоні.

Види сульфату магнію

Добриво випускають в двох видах:

 • Гранули. Це невеликі (1-5 мм) спресовані гранули сірого кольору. Через структури добриво легко розчиняється у воді і вбирається грунтом. Підійде для будь-якої культури.
 • Кристали. Буває семи- і одноводного. Щоб рослини отримали це добриво, необхідно обприскувати їх. Нормальний витрата бакової суміші — 10-12 кг / га.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі