Press "Enter" to skip to content

Робота в Польщі: права вагітних жінок

Вагітність, як і материнство здаються мало пов’язані з працею в Польщі. Адже потенційна заробітчанка вбачається як фізично сильна, енергійна людина, яка готова «брати» багато годин роботи, щоб отримати вищу заробітну плату. Проте як говорить народна мудрість: «Людина – міркує, а Бог – порядкує». Тому якщо ви плануєте вагітність чи так трапилося, а ви маєте легальну роботу в Польщі, то повинні знати правові моменти, на які можете опиратися.

Робота в Польщі

Трудовий договір

Коли ви переглядаєте вакансії різних робіт в Польщі для жінок, то обов’язково стикаєтесь з таким пунктом в описі, як «тип договору». Найчастіше зазначаються 2 типи: Umowa o pracę та Umowa zlecenie. Існують і інші типи як Umowa B2B чи Umowa o dzieło, однак їхня специфіка взагалі не підходить для людини-заробітчанина. Ви вже ознайомилися з тим, що вам як іноземці буде виготовлено в Польщі дозвіл на працю, або в народі кажуть запрошення. А ось трудовий договір є другим документом, без якого ваше працевлаштування не буде повноцінним.

Umowa o pracę та Umowa zlecenie мають великі розбіжності. Найчастіше перший обирають ті, хто планує соціалізацію в країні, готові працювати менше, аби мати час на вивчення мови, отримання освіти в поліцеальній школі і т.д. Другий же адаптований саме на тих людей, яким важливо найбільше заробити за коротший час, навіть працюючи по 12 годин на добу. Проте в плані вагітності важливо, що усі права ви будете мати лише працюючи згідно трудового договору Umowa o pracę. Тому у разі якщо ви плануєте дитину чи не відкидаєте такий варіант у своєму житті – маєте розуміти, що праця по Umowa zlecenie вам не дає жодних привілеїв. Це цивільно-правовий договір, а не на основі Кодексу праці. Тому з першим моментом розібралися: скористатися з послаблень і прав для вагітних в Польщі зможуть тільки ті українки, які працюють по Umowa o pracę .

Робота в Польщі

Робочі години та шкідливі процеси

На працюючих вагітних згідно з польським законодавством поширюються певні привілеї, які стосуються:

  • захисту трудових відносин
  • тривалості робочого дня
  • відсторонення від виконання роботи на шкідливих чи небезпечних процесах.

Роботодавець не має права без погодження з жінкою встановлювати їй переривчастий графік роботи. А також делегувати за межі постійного робочого місця. Дуже часто на поштових складах саме практикують такі розірвані графіки.

Щодо тривалості – працювати можна не більше 8 годин в день. В разі якщо згідно з цим правилом трудовий день в жінки скорочується – вона має право винагороди за цей неробочий час.

На 90% варіантів праці в Польщі для українців без досвіду та знання мови графік є трьохзмінний: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-06:00. Але згідно з польським ТК (Трудовий кодекс – ред.) нічні зміни вагітним жінкам заборонені. Нічною в цьому плані вважається робота, якщо її виконувати з 21:00 до 07:00. Тому навіть якщо роботодавець при прийнятті вказував на таку нічну роботу, то жінці в положенні він має скоригувати графік, ставлячи лише денні зміни. До того ж якщо роботодавець не може такого забезпечити – згідно з законом йому потрібно тимчасово звільнити з роботи вагітну. Яка в свою чергу зберігає право на законну винагороду.

Польський Кодекс праці також оберігає представниць прекрасної статі, адже забороняє роботодавцю їх влаштовувати на особливо складних і таких, що загрожують здоров’ю процесах. Це стосується всіх жінок, тим паче вагітних. Щоб визначити, яка робота в Польщі для жінок в положенні є забороненою – варто звернутися до розпорядження Ради міністрів від 03.04.2017р. В цьому документі, який виданий на основі ст.176 Трудового кодексу, є конкретний список. Наприклад, там зазначені робота при зниженому або підвищеному тиску; робота з температурними перепадами, ручне перенесення шкідливих рідин, стояча робота в цілому більше 3-х годин за зміну і т.д.

Звісно, при постановці на облік в медцентрі або взагалі через певні проміжки часу жінці вагітній необхідно відвідувати лікарів та здавати аналізи. Так-от якщо це неможливо зробити в неробочий час. То роботодавець має звільнити від виконання роботи жінку на ці кілька годин. При цьому заробітна плата за час відсутності має бути виплачена як при відпрацьованому часі.
Як бачите, польське законодавство надає дуже багато переваг вагітній жінці, і не важливо чи вона полячка, чи іноземка. Головне – знати свої права і слідкувати за їх виконанням роботодавцем.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі