Press "Enter" to skip to content

Що потрібно знати про пізні пологи

Вагітність і пологи після 40 років вже не вважаються чимось незвичайним. Подібна тенденція спостерігається не тільки серед знаменитостей. Зрілі жінки готові народжувати незалежно від фінансового становища і соціального статусу. Багато усвідомлено відкладають материнство до більш пізнього віку, вважаючи за краще спочатку встати на ноги, відбутися і придбати матеріальну незалежність.

Загальносвітова тенденція

За даними статистики Міжнародної асоціації акушерів-гінекологів та ендокринологів, кількість жінок, які народжують після сорока, неухильно зростає у всьому світі. В Україні кількість зрілих породіль збільшилася на 15-20% за останні десять років. У країнах Євросоюзу ця цифра коливається від 20 до 23 %. У США середній показник пізнородящих становить 29-37, 3 %. Природно, це не може не відбитися на позитивному ставленні в соціумі до вікових породіль.

У більшості розвинених країн пологи після 40 років вважаються загальноприйнятою нормою, і вітчизняний діагноз «старородящая» для Європи і США давно втратив актуальність. Однак українські лікарі продовжують наполягати-пізня вагітність і пологи чреваті низкою проблем як для матері, так і для дитини.

Акушер-гінеколог Світлана Шарикова вважає, що затягувати з народженням первістка не варто.

“Першу дитину бажано народити до 35 років, так як біологічне старіння ніхто не відміняв. У більш пізньому репродуктивному віці недостатньо гормонів, до того ж накопичений певний багаж патологій з боку серцево-судинної та ендокринної системи, внутрішніх органів, шлунково-кишкового тракту, опорно-рухового апарату, тому зростає небезпека різних ускладнень. Всі ці нюанси потрібно враховувати при плануванні пізньої вагітності — вона вимагає ретельної завчасної підготовки. У цьому випадку необхідно докладне обстеження, будуть потрібні додаткові аналізи крові і спеціальні ультразвукові дослідження, а також постійний лікарський контроль”. –
акушер-гінеколог Світлана Шарикова.

Всьому свій час

Багато фахівців пов’язують пізні пологи і вагітність з великим ризиком. На їхню думку, це сильний стрес для зрілого організму. У цей період загострюються всі хронічні захворювання, збільшується навантаження на судини, суглоби, хребет та інші життєво важливі органи, тому виношування дитини ускладнюється віковими змінами. Пізні пологи можуть негативно вплинути не тільки на здоров’я немолодої матері, а й на розвиток плода.

Стверджувати, що пізня дитина буде абсолютно здоровий, не береться жоден лікар. За словами педіатра Юлії Сидорової, пізня вагітність, так чи інакше, позначиться на здоров’ї малюка.

“У малюків, народжених жінками за 40, підвищується ймовірність виникнення і розвитку генетичних аномалій, таких як синдром Дауна, аутизм, ДЦП, пороки серця. З боку психіатрії у дітей вікових породіль можуть розвиватися важкі форми шизофренії, причому проявитися це може лише через роки. Гіперактивність-це найлегше, що може чекати пізньої дитини. Такі діти повинні бути під постійним наглядом у лікарів, особливо у неврологів”. – педіатр Юлія Сидорова.

Моральна і фізична підтримка рідних

Сім’я, що зважилася на пізні пологи, повинна бути готова до цього фінансово і морально. Жінці, якій належить стати матір’ю в 40 років і пізніше, знадобиться підтримка і увага рідних. Клінічний психолог Анна Шейн підкреслює: “зріла мама буде фізично і емоційно втомлюватися в два рази швидше, ніж молода. До того ж незважаючи на те, що вікові рамки в плані народження дітей зрушилися в бік збільшення, в цілому наше суспільство засуджує пізніше батьківство. Вікова мати може зіткнутися з негативним ставленням до себе вже через те, що її дитина, можливо, рано втратить батьків і виявиться не захищеним. Крім цього, в дуже зрілому віці у них будуть застарілі погляди на життя, що може ускладнити перехідний період у їхнього сина або дочки”.

Втім, єдиної думки у фахівців не існує. Є противники пізніх пологів, є прихильники. Самі вікові мами, хоч і прислухаються до слів професіоналів, як правило, надходять за велінням серця. Та й останні досягнення в галузі медицини, особливо акушерства, гінекології та репродуктології, говорять на користь зрілого материнства.

Психологічна готовність жінки

“Безумовно, все індивідуально. Позитивних прикладів серед вікових породіль, коли пологи проходять без ускладнень, набагато більше, – зазначає. – У моїй практиці є випадки, коли жінки вагітніли в 43 роки, народжували здорових дітей і при цьому відчували себе краще, ніж 20-річні породіллі. Теорія говорить одне, а на практиці все зовсім по-іншому”. – акушер-гінеколог Світлана Поліпкова.

Мабуть, незаперечним плюсом пізнього материнства є усвідомленість, моральна готовність до нього і реалізація внутрішньої потреби зрілої жінки. Кожен випадок пізніх пологів по-справжньому унікальний. Психологи стверджують, що багато що залежить не від вікового цензу, а від особливостей особистості, яка знаходиться в сімейній системі. Саме зріла мама може дати своїй дитині незрівнянно більше, ніж молоді батьки.

“Важливий емоційний стан жінки, – розповідає лікар-психотерапевт Анна Кулімова. – Вік за 40 дає перевагу у вигляді досвіду, багажу знань і набору культурних цінностей, які необхідні в процесі виховання дітей. Вікова мати абсолютно готова до народження дитини, так як досягла професійних висот і завершила завдання в інших сферах життя. Вона може всю себе присвятити дітям, що благополучно вплине на їх психологічне здоров’я. Юна мама не зможе приділяти дитині весь свій час, тому що їй належить багато чого домогтися в житті, побудувати кар’єру і пройти шлях особистісного розвитку”.

Пізні пологи все більше набирають популярність. Вікові пари все частіше стають щасливими батьками довгоочікуваних малюків. В даному випадку застереження експертів не зайві, так як принцип «попереджений — значить озброєний» допомагає подолати будь-які негативні обставини.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі