Press "Enter" to skip to content

Що таке імунітет шкіри та як його підняти

Шкіра – один із найбільших органів нашого тіла, а також фізичний бар’єр між зовнішнім та внутрішнім середовищем. Цей бар’єр захищає організм від ультрафіолету, паразитів, токсинів, стресів, втрати води, потрапляння всередину різних хімічних агентів. Один із факторів захисту шкіри – імунітет. У ньому активну роль грають клітини-імуноцити: кератиноцити, лімфоцити, клітини Лангерганса, огрядні клітини. Складною термінологією не навантажуватимемо, але допоможемо розпізнати слабкий імунітет шкіри і розповімо про способи його зміцнення.

Що таке імунітет шкіри та за що він відповідає?

Імунна система шкіри розташована у двох відділах: епідермісі та дермі – і складається з кількох важливих типів імунокомпетентних клітин. Їхню основу становлять клітини Лангерганса. Разом з меланоцитами та антигенними клітинами вони знаходяться в області епідермісу, а інші клітини – у дермі. Ефективність імунної системи шкіри безпосередньо залежить від тісної взаємодії та зв’язку між імунними клітинами та клітинами шкіри, а також від кровоносних та лімфатичних судин.

Шкіра – той орган, де живе безліч мікробів.

Вони стимулюють імунну систему до вироблення імуноглобулінів, антитіл, лімфоцитів (клітини імунної системи, що розпізнають чужорідний антиген та знищують його). Якщо людський організм піддається будь-якій атаці ззовні, шкірний захист «включається»: клітини мікрофлори щільно зчеплені один з одним, бар’єр ефективний, але цього недостатньо у разі вірусної інфекції.

Якщо шкіра ушкоджується, у цьому місці накопичуються макрофаги, лімфоцити, лейкоцити та інші клітини, які виробляють антитіла та імуноглобулін. Вони пов’язують та поглинають пошкоджені клітини, транспортують та виводять, захищаючи від проникнення чужорідних речовин.

Як виявляється ослаблення імунітету шкіри?

Воно пов’язане із порушенням функцій клітин, які відповідають за захист шкіри. Послаблення цього захисту провокує різні дерматологічні захворювання:

  • порушення функції дендритних клітин призводить до розвитку хронічних дерматологічних інфекцій, що супроводжуються ризиком виникнення аутоімунних та алергічних захворювань;
  • при дефектах фагоцитарної активності клітин шкіра стає чутливою до бактеріальних та грибкових інфекцій;
  • дефіцит лімфоцитів призводить до передчасного старіння шкіри, утворення пухлин, появи алергічних реакцій, псоріазу, екземи, дерматитів, розацеа;
  • дефекти опасистих клітин роблять шкіру вразливою проникнення паразитів, виникнення атопічного дерматиту, васкуліту, генералізації шкірних інфекцій;
  • дефіцит антитіл sIgA є причиною хронічних бактеріальних, грибкових, вірусних та аутоімунних захворювань, зокрема псоріазу, вітіліго, червоного вовчаку, дерматоміозиту.

Також при порушенні імунітету шкіра стає чутливою, роздратованою, сухою, з’являються запалення, червоні плями, лущення, прищі, передчасні ознаки старіння.

Що негативно впливає на імунітет шкіри?

Важливим фактором імунітету є мікрофлора шкіри. Вона унікальна, різноманітна, індивідуальна і залежить від багатьох факторів, серед яких вологість повітря, температура, оксидативний стрес, інфекції, кислотно-лужний баланс, догляд. Імунітет шкіри може бути пригнічений негативними умовами навколишнього середовища, шкідливими звичками, стресом, втомою, хронічними захворюваннями (особливо позначається порушення роботи шлунково-кишкового тракту). Іншим чинником, що впливає імунітет шкіри, є старіння. Вважається, що з віком порушується як уроджений, так і набутий імунітет.

Як зміцнити імунітет шкіри?

Загальна турбота про здоров’я

Насамперед доведеться мінімізувати негативний вплив внутрішніх та зовнішніх факторів. Якщо проблеми стосуються шкіри, волосся, нігтів, потрібно лікувати шлунково-кишковий тракт. Важливо відвідати гастроентеролога, а також дотримуватись збалансованого харчування з обмеженим вживанням швидких вуглеводів.

Вітамінотерапія

Обов’язково здайте аналізи на гормони, дефіцит вітамінів та мікроелементів. За результатами дослідження та після консультації з лікарем можна почати приймати вітамінно-мінеральні комплекси, БАДи, препарати для стимуляції імунітету. Необхідними вітамінами для імунітету шкіри є А, Е, С, В, К та кислоти.

Вітамін А заповнює нестачу вологи в клітинах та підтримує її рівень, запобігає шкірі від пересихання, покращує її пружність та еластичність.

Вітамін Е – це вітамін молодості, він нейтралізує негативні фактори довкілля (зокрема, ультрафіолет), стимулює оновлення клітин, живить та пом’якшує шкіру.

Вітамін С стимулює вироблення колагену, зміцнює стінки судин, покращує колір обличчя, підвищує опір шкіри негативним факторам навколишнього середовища.

Вітаміни групи В покращують колір, підвищують еластичність шкірних покривів, перешкоджають передчасному старінню, сприяють загоєнню ран та синців.

Вітамін К (нікотинова кислота) перешкоджає старінню організму, розгладжує зморшки, стимулює вироблення колагену та еластину.

Вітаміни можна використовувати як внутрішньо, так і місцево. У разі це сироватки, креми, маски, ампули, ін’єкції. Окрім вітамінів, у косметиці потрібно шукати мікроелементи, рослинні екстракти, колаген, гіалуронову кислоту, лікувальні грязі, води гірських джерел, пробіотики, антиоксиданти.

Домашній догляд

Важливою частиною зміцнення імунітету шкіри є якісне, грамотне та делікатне очищення, підібране за її типом. Воно відновлює повноцінну роботу клітин. Шукайте у складі засобів пробіотики та антиоксиданти, уникайте спирту та мила. Не забувайте про зволоження та живлення шкіри, це допоможе відновити її гідроліпідну мантію. Використовуйте креми, сироватки, маски, концентрати як уранці, так і ввечері.

Сонцезахист

Захищайте шкіру від негативного впливу ультрафіолету, використовуючи засоби із SPF-фільтром. UV-промені ушкоджують структуру ДНК клітин, руйнують молекули білка та знижують імунітет шкіри.

Салонний догляд

Для стимуляції імунітету зверніться до салонних процедур, таких як мезотерапія (підшкірні коктейлі на основі гіалуронової кислоти, вітамінів, амінокислот, пептидів), плазмотерапія (введення під шкіру власної плазми крові пацієнтів, збагаченої тромбоцитами), фотодинамічна терапія шкіри, що відновлює її імунітет).

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі