Press "Enter" to skip to content

Як ділиться кредит після розлучення?

Досить часто під час спільного життя подружжя купується різна техніка, рухоме та нерухоме майно, інші речі. Однак іноді виникає необхідність взяти кошти у борг у банку (кредит). На жаль, із тих чи інших причин сім’я може перестати існувати. Щоб припинити всі загальні зобов’язання, чоловік та жінка, які перебувають в офіційному шлюбі, повинні розірвати його належним чином. І ось тут постає важливе питання: а що станеться з кредитами подружжя під час розлучення? Розглянемо це докладніше.

Що каже закон?

Подружні взаємини із боку законодавства регулюються Сімейним Кодексом. Відповідно, процедура розлучення, у тому числі поділ майна та боргів, також має здійснюватися за нормами, встановленими нормативно-правовим документом. Закріплено те що, що в подружжя рівні права на набуте, нажите разом під час шлюбу майно. Ці ж правила поширюються на заборгованості перед банком, комунальними службами та іншими організаціями. За загальним правилом за відсутності заперечень кредити подружжя після розлучення діляться навпіл, навіть якщо гроші у борг узяв хтось один. За наявності суперечностей суд встановлюватиме, де загальна, а де особиста частина.

У якій ситуації заборгованість можуть визнати загальною, а в якій – особистою

Відповідно до закону кошти, одружені кредит одним із подружжя, хіба що автоматично належать обом. Для закону подружжя – це одна сім’я і потреби у них спільні. Якщо чоловік чи дружина не хоче після розлучення платити кредит навпіл, незгодна сторона зобов’язана довести суду, що кошти були взяті не на сімейні потреби.

Приклад ситуації, коли заборгованість було визнано загальною. До обов’язкових умов встановлення такого факту відносять:

  • гроші були використані лише на потреби сім’ї;
  • кредитний договір був оформлений за згодою подружжя;
  • чоловік або дружина були обізнані про придбання фінансових зобов’язань другою половиною.

Розглянемо таку ситуацію. Чоловік оформив кредит у банку для того, щоб зробити ремонт у квартирі. Нерухомість перебуває у його власності. Звичайно, дружина могла нічого не знати про кредит, але в приміщенні вона проживала разом із чоловіком, ремонт був здійснений, житлові умови покращали. Якщо жінка не зможе довести, що вона не знала про фінансові зобов’язання, тоді заборгованість буде визнана загальною. Адже гроші пішли на благо сім’ї.

Приклад ситуації, коли заборгованість визнали особистою. Наприклад, чоловік узяв невеликий кредит та витратив його на розваги з друзями у своїй відпустці – їздив на екскурсії, брав у прокат дорогий автомобіль. Тут уже фінансові зобов’язання вважатимуться особистими. Адже дружина ніяк не користувалася цими грошима і не отримала від них жодної вигоди чи користі.

Чи має значення, на одного або подружжя оформлені фінансові зобов’язання за кредитом

Повторимося, якщо у договорі зазначений один шлюбний партнер, це ще означає, що це зобов’язання ляжуть нього. Останнє слово буде за судом. Багато великих банків є далекоглядними у питанні і вимагають підпис другого чоловіка перед оформленням договору. У деяких випадках чоловік для дружини або дружина чоловіка може виступати поручителем. При цьому важливо знати, що часто банки не хочуть додавати нового «учасника» для погашення боргу. Це з тим, що у разі доведеться змінювати договір. У зв’язку з цим фактом суд може ухвалити, що право оплати буде на тому дружині, на якого оформлені фінансові зобов’язання. А цей чоловік після погашення боргу зможе звернутися до суду для стягнення належної частини заборгованості зі свого колишнього шлюбного партнера.

Що робити при розлученні, якщо кредит оформлений на двох подружжя

Розділ споживчої заборгованості.

У судовому порядку поділ за таким видом зобов’язань здійснюється на підставі частки майна, отриманої при розлученні. Це діє у тому випадку, якщо брали щось для конкретних цілей – цільову позику. Наприклад, дружина придбала пральну машину в кредит, перебуваючи у шлюбі. З чоловіком вони розлучилися. Жінка має виплатити все за заборгованістю. Протягом трьох років після погашення фінансового зобов’язання вона має право звернутися до колишнього чоловіка, а за його незгоди до суду, для отримання половини коштів, якщо не встановлено інше. Якщо дружина просто взяла гроші в банку, а витратила їх на покупку холодильника, то в такій ситуації рішення суду залежатиме від фактів, які б підтверджували або спростовували використання чоловіком цього холодильника.

Розділ іпотеки.

Як ділять іпотечну позику? Нерухомість, що купується в іпотеку, не є власністю сім’ї повною мірою, оскільки за договором така нерухомість – заставне майно фінансової організації. На те, як поділити зобов’язання за взяту в іпотеку квартиру/будинок, може вплинути:

  • хто житиме у приміщенні;
  • з ким із подружжя залишаться неповнолітні діти.

У випадку, коли нерухомість не в заставі, саме майно, як і непогашена заборгованість, буде поділено між шлюбними партнерами. Наприклад, подружжя може домовитися між собою і продати будинок чи квартиру, а потім забрати собі свою частину грошей. Або один придбає частину в іншого. Важливо, що за фінансовими зобов’язаннями перед позикодавцем розподіл відбуватиметься в іншому порядку.
Розділ автокредиту. Якщо залишився непогашений кредит за авто, оформлений у шлюбі, тоді варіантів розвитку подій може бути кілька.

  • Продати транспортний засіб і погасити кредит, гроші, що залишилися, розділити між подружжям.
  • Комусь одному забрати автомобіль в особисте користування та платити за зобов’язаннями самостійно.
  • Звернутися до суду.

Які застережливі заходи можна вжити або одружуючись, або після розлучення

Багатьох цікавить питання, чи можна якось убезпечити себе від таких неприємних історій щодо кредитних зобов’язань? Один із «профілактичних заходів» – укладання шлюбного договору. Така практика є досить малопопулярною в Україні, особливо у людей з невеликим достатком. Проте вона існує. Зберігайте чеки від великих покупок та інші документи, які при необхідності можна буде використовувати як доказ. Ще один варіант – угода про розподіл майна. Воно може бути укладено до або після шлюбу незалежно від часу засвідчується у нотаріуса, як і шлюбний договір. Такий спосіб підходить тим, хто може врегулювати майнові питання та кредитні зобов’язання мирним шляхом.

Пам’ятайте, що не варто зневірятися. Практично будь-яку проблему можна вирішити. Головне – підійти до неї відповідально. Не потрібно переносити особистісні образи щодо людини на вирішення значних фінансових питань, а те, як ділиться кредит після розлучення, може підказати відповідний фахівець.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі