Press "Enter" to skip to content
Як навчити дитину читати

Як навчити дитину читати: топ простих та дієвих способів

Ми зібрали ефективні поради, які допомагають розвинути базові навички читання у дітей.

З самого народження немовлята набувають навичок, які вони будуть використовувати при читанні. Найкращий спосіб прищепити любов та інтерес до літератури – просто читати дитині. Саме така звичка дає можливість тісно зблизитися з дітьми, а також відкриває їм вікно у світ грамотності. Освіта починається не тільки тоді, коли ваша дитина йде до школи. Вік від 3 до 5 років має вирішальне значення для формування навичок читання.

Як діти насправді вчаться читати?

Дослідження показують, що діти вчаться читати, коли можуть ідентифікувати літери чи комбінації літер і пов’язувати ці літери зі звуками. Звичайно, це ще не все, наприклад, надання значення словам і фразам, але фонематичне усвідомлення (розуміння звуків у словах) і розуміння фонетики (знання того, що літери на папері відповідають звукам) – основні перші кроки до того, щоб стати читачем .

Спілкування

Ваша дитина – як губка. Діти постійно вбирають усі, включаючи слова, які ви кажете (і навіть ті, які ви хотіли б, щоб вони не чули). Якщо ви часто розмовляєте з дитиною і задіяєте її навички слухання та розповіді історій, це може збільшити її словниковий запас. Це також може допомогти йому будувати пропозиції, знайомитися з новими словами і тим, як вони використовуються. Усі ці навички надзвичайно корисні.

Використовуйте пісеньки та віршики для розвитку фонематичного слуху

Дитячі пісеньки та потішки – це не просто весело: віршики та ритми допомагають дітям чути звуки та склади у словах, що надалі допомагає їм навчитися читати. Хороший спосіб розвинути фонематичний слух (одна з найважливіших навичок у навчанні читання) – це ритмічно плескати в долоні та декламувати пісні в унісон. Це грайливе та зближувальне заняття – чудовий спосіб для дітей побічно розвинути навички грамотності, які налаштують їх на успіх у читанні.

Практикуйте спільне читання

Коли ви читаєте разом з дитиною, подумайте про те, щоб попросити її час від часу повторювати за вами слова чи речення, поки ви стежите за ними пальцем. Перечитування книг також може бути корисним. Це дозволяє дітям глибше розуміти слова в тексті, перетворювати знайомі слова на «відомі» слова, які потім включаються до їх словникового запасу і формують зв’язок з оповіданням. Читання – це розвага та вивчення світу (реального та уявного) за допомогою тексту, картинок та ілюстрацій. Знайдіть книги на улюблені теми вашої дитини: машини, космос, динозаври, тварини та інші, з великою кількістю ілюстрацій, розроблених спеціально для дітей цього віку. Так дитина дізнається, що вивчення літератури – це приємне заняття, а завдяки читанню вголос вона буде мотивована на те, щоб швидше самостійно опанувати цю навичку.

Розмова про текст

Допоможіть дитині зрозуміти, що текст уже став частиною її повсякденного життя. Покажіть назву його улюблених ласощів на пачці. Відзначайте поінформованість про вивіски, етикетки, упаковку тощо. Чи може ваша дитина назвати вам якісь літери на вивісці магазину? Діти можуть дізнатися, що на коробці написано Сік, перш ніж вони зможуть прочитати літери. Чи знає дитина, який бік книги знаходиться вгорі? Чи є у нього розуміння, що сторінки перевертаються по одній і завжди в тому самому напрямку? Під час читання проведіть пальцем по тексту, щоб малюк бачив, що ви читаєте зліва направо. Коли дитина демонструє таку поведінку та здібності, вона може бути готова навчитися читати. Якщо ще ні, увімкніть подібні дії у свій порядок дня.

Робіть прості картки зі словами

Виріжте прості картки та напишіть на кожній з них слово, що містить три звуки (наприклад, сон, будинок, кіт тощо). Запропонуйте дитині вибрати картку, потім разом прочитайте слово та підніміть три пальці. Попросіть малюка назвати перший звук, який він чує у слові, потім другий, а потім третій. Це просте заняття вимагає небагато часу на підготовку та розвиває необхідні фонетичні навички та навички декодування (допомагаючи навчитися вимовляти слова вголос). Зосередьтеся саме на звуку, який видає кожна літера, а не на назвах літер, фахівці рекомендують навчати дітей звукам, пов’язаним із кожною літерою алфавіту. Наприклад, ви могли б пояснити, що літера «М» видає звук [м] (вимовляється так само, якби ви вимовляли слово «м’яч» вголос). Щойно міцно встановиться зв’язок між кількома літерами та його звуками, діти можуть почати читати короткі слова. У міру того, як зростає кількість зв’язків між літерами та звуками, зростає і кількість слів, які ваша дитина може прочитати!

Ігри з літерами

Дітям подобається копіювати слова на папір. Напишіть ім’я вашої дитини та попросіть її скопіювати її самостійно за допомогою штампів, наклейок або магнітів. Заохочуйте його писати свої слова, використовуючи літери. Ваша дитина може розставляти букви задом наперед, вимовляти слова ніби у випадковому порядку і дивно тримати маркер – у цьому віці це нормально!

По черзі пишіть літери на снігу, у бруді чи піску. Робіть це під час кожної спільної прогулянки. Зв’язок літери зі звуком, тактильні навички – важливі кроки читання.

Зіграйте в угадайку про улюблені слова вашої дитини. З якої літери починається п-п-п-пірат? А “М-м-мама”? Як тільки ваша дитина вгадає одне правильно, з’ясуйте, скільки слів, що починаються з однієї літери, ви зможете скласти разом.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі