Літо – дуже вдалий час для навчання дитини плаванню, адже в цю пору року багато відпочивають на морі, проводять вихідні на річці або озері. Дітей завжди тягне до води, і якщо вони не вміють плавати, їм буде прикро сидіти на березі або плескатися на мілководді з малюками. Отже, поговоримо про особливості навчання плаванню дітей в різному віці у відкритих і закритих водоймах.
Навчання плаванню у відкритій воді: кілька правил
Якщо ви вирішили приступити до уроків плавання в озері або річці, знайдіть неглибоке місце і добре перевірте дно, щоб не було каменів, палиць, корчів і водоростей. Під час уроку плавання вода повинна доходити дитині до пояса, при цьому дорослий повинен встати з того боку, де глибше.
Краща температура води для занять — не менше +22 °С, а найоптимальніша температура повітря — +25-27 °С.при початковому навчанні плаванню дітей досить 3-5 хвилин, потім поступово тривалість занять можна збільшити до 15-20 хвилин. Не варто займатися на голодний шлунок або після щільної їжі — з моменту останнього прийому їжі повинен пройти хоча б годину. При будь-яких нездужаннях заняття з плавання краще відкласти.
Вправи для навчання плаванню дітей
“Існують деякі вправи, які можна робити з дитиною під час занять. Я рекомендую почати з видиху у воду, який є важливим елементом плавання. Також необхідні тренування правильного руху ніг на воді і ковзання (батько в цей час тримає дитину). Видих у воду роблять так-дитина заходить у водойму, робить вдих, занурюється з головою в воду і повільно видихає в неї, при цьому на поверхні води повинні з’явитися бульбашки”. – Борис Салтовський дитячий тренер з плавання
Дуже ефективно вправа “Водяна стрілка”. Для його правильного виконання дитина заходить у воду, піднімає руки вгору і, з силою відштовхуючись від дна, спрямовується в воду, намагаючись ковзати якомога довше. Повітря в цей час видихається в воду. Це найголовніша вправа, яке можна вважати основою плавання.
Вправа “Поплавок” вчить триматися на поверхні води. Для цього дитина робить глибокий вдих, занурюється в воду, охоплює коліна руками і притискає голову до колін, видихаючи повітря і погойдуючись на поверхні води.
При виконанні вправи “Медуза” дитина робить вдих, а потім лягає на поверхню води, витягнувши руки і не згинаючи кінцівок. Не варто переживати, якщо дитина спочатку трохи піде під воду, — через пару миттєвостей він буде погойдуватися на поверхні, як медуза.
Рухи ногами можна відпрацьовувати лежачи на піску або у воді, впираючись руками в дно.
Навчання дитини плаванню в басейні
У холодну пору року можна продовжувати плавання в басейні під керівництвом досвідченого тренера, який навчить дитину не тільки триматися на воді, а й освоїти різні спортивні стилі — брас, кроль, Батерфляй або вільний стиль. Заняття в басейні зазвичай групові, але якщо ви хочете, щоб дитина досягла спортивних успіхів, ви можете брати уроки індивідуального навчання плавання дітей.
Інструктор не тільки навчить плавати різними способами, але і буде стежити за правильністю рухів, за швидкістю і станом організму під час занять.
Плавання в басейні дає комплексне навантаження на тіло, до того ж тренер часто використовує спортивний інвентар — м’ячі, лопатки, колобашку, дошки для плавання, фіксатори для ніг і пояси з бічними плавниками. Всі ці пристосування розвивають м’язову пам’ять і покращують техніку плавання.
Пізніше і раннє навчання дітей плаванню
У наш час існують різноманітні техніки навчання плаванню дітей, в тому числі з самого народження. Педіатр Оксана Федулова рекомендує батькам якомога раніше приводити немовлят в басейн.
“Справа в тому, що до трьох місяців у дітей зберігається плавальний рефлекс, адже протягом внутрішньоутробного життя вони перебували в амніотичній рідині, тому їх простіше навчити триматися на воді. Як тільки зажила пупкова ранка, можна відправлятися в басейн! Плавання приносить немовлятам багато користі-заспокоює нервову систему, зміцнює м’язи, органи дихання, хребет, серце, покращує кровообіг і імунітет. Плавання для новонароджених-це відмінний масаж і фізіотерапія, що допомагає позбутися від багатьох неврологічних патологій і проблем з опорно-руховим апаратом”.
Однак немовлят можна навчати плаванню тільки в спеціалізованих басейнах, де вода не знезаражується хлором і підтримується на рівні +34 °С.самостійним навчанням плаванню в цьому віці краще не займатися. Якщо ви упустили момент до трьох місяців, віддавайте малюка в басейн в три роки, не раніше, оскільки в більш ранньому віці він не зможе зрозуміти, що хоче від нього тренер.
Для розвитку плавальних навичок більше грайте з дітьми у водоймі, щоб вони не боялися води. Можна бризкатися, кидати м’яч, влаштовувати біг наввипередки і діставати з дна іграшки. Це перший крок до того, щоб діти полюбили воду і захотіли навчитися плавати!
На замітку
Плавання покращує кровопостачання органів і тканин, робить судини еластичними, а серце — здоровим. Через деякий час після початку тренувань в басейні легкі повністю задіюються в диханні і насиченні крові киснем, тобто дихання стає повноцінним і правильним. Завдяки поліпшенню циркуляції крові в області мозку поліпшується розумова діяльність, що позначається на навчанні в школі. Крім того, діти стають більш спокійними, у них зникають проблеми зі сном і підвищується настрій.