Мало хто, ледь почувши сигнал будильника, схоплюється з ліжка з широкою посмішкою, підбігає до вікна і, милуючись світанком, захоплено шепоче: «Ну, ось і ранок. Здрастуй, новий день!» – а потім, пританцьовуючи, йде вмиватися. Ні, Зазвичай наша зустріч з новим днем куди більш прозаїчна.
Секрет ранкової бадьорості
У будні нам доводиться прокидатися в певний час, проти волі вставати з ліжка і згнітивши серце братися за справи. Як же важко прокидатися вранці! Але є способи, які зроблять пробудження менш болісним. Отже, як підбадьоритися вранці?
- Світло. Він пригнічує вироблення гормону сну. Благо зараз весна і зі світлом вранці проблем немає. Складно вставати-розкривайте фіранки відразу по пробудженні або не закривайте їх на ніч, щоб вранці ваша кімната добре освітлювалася. Ви ж помічаєте, що в теплу пору року, коли вранці спальня Освітлена, не так важко прокидатися вранці?
- Музика. Дослідження показали, що вставати краще саме під музику, а не під інші звукові сигнали. При цьому мелодія не обов’язково повинна бути гучною і енергійною. Головне, щоб вона подобалася і надихала на подвиги, хоча б такі незначні, як підйом з ліжка. Прокидатися з музикою-майже так само ефективно, як підбадьоритися кави.
- Масаж. Вплив на певні точки тіла, зокрема, розташовані на мочках вух, допомагає зменшити сонливість. Головне, робити масаж енергійно, щоб остаточно не розімліти і не заснути ще міцніше.
- Вода. Умивання або душ теж можна використовувати для боротьби з ранковою сонливістю. Деякі не визнають ці способи, адже бадьорить дією володіє вода низької температури. Міняти теплу ковдру на холодний душ-Захід тільки для сильних духом і тілом!
- Фізичне навантаження. Легкі фізичні вправи-один з кращих способів підбадьоритися вранці. Недарма ранкова гігієнічна гімнастика ще називається зарядкою-вона заряджає енергією.
- Мотивація. Якщо ви прокинулися вранці перед іспитом, то схопитеся як ошпарений і почнете швидко гортати конспекти. Про сон ви забудете вже в той момент, як відкриєте очі. Ви і не згадайте про те, наскільки вам зазвичай важко прокидатися вранці, і вам не знадобиться бадьорість кави, тому що у вас буде в надлишку своєї власної бадьорості. А все тому, що у вас є важлива справа, що не терпить зволікань. Таким чином, щоб швидше скинути з себе сон, плануйте на ранок якісь справи. Краще, звичайно, приємні, тому що з хорошими думками легше не тільки засипати, але і прокидатися.
- Яскраві кольори. Дизайнери інтер’єру часто рекомендують оформляти кухню в яскравому кольорі. Але тільки не спальню! Будучи сомнологом і мало що розуміючи в тонкощах дизайну, я, тим не менш, погоджуся з цією Радою. Червоний, помаранчевий, жовтий — ці кольори збуджують нервову систему і покращують настрій. Таким чином, ненав’язливо поглядаючи по сторонах за сніданком, можна злегка підбадьоритися. Хоча деякі люди, не виспавшись, снідають з практично закритими очима, проносячи ложку повз рота і забуваючи покласти цукор в каву…
Кава прожене сон
Ось ми і дісталися до кави — стимулятора, без якого багато хто не мислять свого ранку. Детально про дію напою розповідати не треба, його відчував на собі кожна людина. Правда, деякі запевняють, що у них підбадьоритися кави не виходить. Тому можуть бути три причини. По-перше, існує така річ, як індивідуальна чутливість до кофеїну. Деякі навіть після двох чашок на ніч засипають сном немовляти і вважають, що безсоння від кави — це вигадка. А деякі починають страждати від серцебиття, безсоння і тремтіння в руках вже з однієї чашечки. По-друге, при регулярному вживанні кави людина до нього звикає, і напій починає діяти слабкіше. Можливий і третій варіант – “ви просто не вмієте його готувати”.
Щоб повною мірою відчути бадьорість кави, слід:
- Вибирати сорти сильної обсмаження, в них більше кофеїну.
- Віддавати перевагу робусту арабіці (з тієї ж причини).
- Варити каву досить міцним.
- Не допускати закипання напою.
- Вживати каву без молока (Молочний жир уповільнює засвоєння кофеїну).
І майте на увазі: кава — стимулятор, але він починає діяти через 20-30 хвилин після прийому, так що не поспішайте звинувачувати його в неефективності після першого ж ковтка. І якщо вранці ви хочете якомога швидше підбадьоритися кави, пийте його не перед виходом на роботу, а раніше. Оптимально, якщо є людина, яка може принести вам напій в ліжко!
Підбадьорливі напої
Крім кави, стимуляторами можна назвати безліч інших напоїв. Наприклад:
- Зелений листовий чай. Містить навіть більше кофеїну, ніж кава.
- Міцний чорний чай, чай мате-напій з листя падуба парагвайського, відрізняється високим вмістом кофеїну.
- Чай Кудін-чай з листя падуба широколистого, склад майже аналогічний попередньому.
- Чай матча-японський зелений чай в порошку. Його фішка полягає в тому, що перед збором чайні кущі тримають в тіні, під навісом, а в цих умовах в рослинах збільшується концентрація хлорофілу, антиоксидантів і стимулюючих нервову систему метилксантинів.
- Какао. Воно вважається вечірнім напоєм, але містить какао-порошок, а в ньому теж є кофеїн.
- Напій з насіння гуарани. Замість кофеїну в Гуарані у високій концентрації знаходиться гуаранін-з’єднання з тонізуючою дією.
- Кока-кола: близько 100 мг кофеїну на 1 літр.
- Напої на основі женьшеню, китайського лимонника, елеутерококу.
- Спортивні напої з гуараною, кофеїном, женьшенем та іншими стимулюючими компонентами.
Як бачите, у вас є великий вибір, як підбадьоритися вранці. Хочете-пийте каву, хочете — пропустіть стаканчик газованого напою. У будь-якому випадку ви досягнете ефекту. На жаль, ніхто не зможе сказати, який з цих напоїв — найефективніший борець з сонливістю. У будь — якому випадку, якщо ви схиляєтеся до застосування таких стимуляторів, звертайте увагу на кофеїновмісні засоби-вони, судячи з усього, найдієвіші. Але не забувайте, що надмірне захоплення стимуляторами загрожує зростанням ризику серцево-судинних захворювань, появою і посиленням порушень нічного сну. Безсоння від кави-реальність, на жаль.