Press "Enter" to skip to content

Як відрізнити фейкові новини від справжніх?

Ми живемо серед постійного інформаційного шуму. У цій ситуації відрізнити якісну новину від брехні важко.

У мережі дуже багато фейкових новин. Їх запускають в Інтернет різні нечисті на руку фахівці, бажаючи привернути увагу до конкретної проблеми (або, навпаки, відвернути увагу на аудиторію). Відрізнити фейк від правди непросто. Розповідаємо, за якими ознаками це таки можна зробити.

1. Кричуча назва

Більшість новин зараз подається нейтральним тоном, щоб не викликати додаткової негативної реакції у читача. Фейкові новини зазвичай ігнорують це правило. Для них – чим заголовок «голосніше», тим краще. Адже саме за допомогою заголовка можна привернути увагу читача. Найчастіше заголовок може навіть не відповідати «тілу» статті і бути відвертою брехнею – наприклад, назва буде говорити «долар впав!», а стаття розповість про звичайну щоденну зміну курсу валют.

2. Відсутність джерела інформації

Найяскравіша ознака фейкової новини – це відсутність посилань на джерело інформації. У тексті немає конкретних вказівок, хто зробив заяву або звідки взято інформацію. Усі «джерела» будуть позначені абстрактними фразами, на кшталт «згідно з інсайдерською інформацією», «спеціальне джерело повідомило» та інші. Іноді імена таки вказують, щоб викликати більше довіри читача, але зазвичай персонажі з іменами створені просто для «червоного слівця». Навіть якщо у підозрілому тексті фігурують ім’я та посада експерта, обов’язково перевірте їх в інтернеті, щоб переконатись у достовірності даних.

3. Однобока подача

Фейкові новини спрямовані на те, щоб викликати у читача емоції, тому жодних раціональних оцінок та розгляду ситуації з різних точок зору там не буде. Ситуації завжди описуються “однобоко”. Наприклад, якщо новина про конфлікт, інформація в ній може бути присвячена лише «очорнінню» однієї із сторін. Чесний журналіст завжди дає інформацію з різних точок зору – однозначно негативної чи позитивної оцінки не може бути.

4. Підроблені медіа-матеріали

Відео з аварії, що сталася 5 або 10 років тому, може й досі гуляти інтернетом з різними підписами. Не говорять уже про фотографії. Часто знайти джерело публікації оригінальних медіаматеріалів досить складно. Творці фейкових новин використовують це у своїх інтересах. Більше того, маючи доступ до фото та відео-редакторів, створити «новий» файл не складе труднощів. Тому звертайте увагу на якість опублікованих матеріалів – якщо фото та відео мають низьку якість, навряд чи це оригінальний контент. Додатково перевірити медіа-файли можна через звичайний пошуковик – Гугла, який має функцію «пошук по картинці», яка видасть вам усі сайти зі схожими зображеннями.

5. Підозрювальний сайт

Якщо інформаційний сайт сам по собі виглядає підозріло, то будь-яка новина, опублікована на ньому, теж буде підозрілою. Створити домен зараз може будь-який користувач. Тому свіжі сайти мають викликати недовіру. Особливо, якщо на них не вказано жодних контактних даних редакції або додаткових способів зв’язку (наприклад, посилання на соціальні мережі). Захистити себе від фейку неможливо. Щоб знизити ризик наткнутися на нього, читайте інформацію на перевірених сайтах медіа-ресурсів, які цінують свою репутацію і не публікуватимуть фейки.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі