Центр громадського моніторингу та контролю дослідив питання про зміцнення гривні до долара в лютому та ймовірний курс валют навесні. Згідно з дослідженням, кінець зими був сприятливим для економіки України, в тому числі для банківської системи. Населення стало довіряти банкам більше, що позначилося на курсі гривні.
Про це новинам Кіровоградщини повідомили у центрі громадського моніторингу та контролю.
За перший місяць весни в обмінниках вартість долара опустилась до 39 гривень. Економісти називають декілька причин такого покращення. Перша причина – збільшення експорту зерна через українські порти, що призвело до збільшення пропозиції валюти в країні. Друга причина – країна пережила зимову енергетичну кризу, викликану регулярними обстрілами нашої інфраструктури з боку Росії, а загроза тотального блекауту відпала. Третя причина – сезонний фактор, який впливає на курс гривні, зокрема, наближення посівної кампанії.
Член ради Національного Банку України Василь Фурман також підтверджує вплив цих факторів на зміцнення національної валюти. За його словами, професійні дії Національного банку, зокрема, пов’язані з можливістю розміщення коштів на депозитах у валюті, сезонний фактор та комунікаційна підтримка гривні сприяли покращенню її курсу.
Загалом, з урахуванням позитивних економічних факторів та прогнозів на майбутнє, можна очікувати подальшого зміцнення гривні в найближчі місяці.
Українська банківська система зміцнюється попри війну
Незважаючи на війну в Україні, банківська система країни показує стійкість і стабільність. У порівнянні з кризою 2014–2015 років, коли банкрутували сотні банків через початок бойових дій на Донбасі, анексію Криму та девальвацію гривні, в 2022 році припинили роботу лише кілька фінустанов. За даними голови Ради Незалежної асоціації банків України Олени Коробкової, банківська система завершила 2022 рік із прибутками, хоча й меншими, ніж у 2021 році.
Крім того, обсяг гривневих коштів населення в банках збільшився на 18,8%, а коштів бізнесу – майже на 12%. За даними Коробкової, 46 з 67 банків показали прибуток у 2022 році. При цьому, порівняно з попереднім роком, прибуток банківського сектору скоротився на 68%, але банківська система все ж залишається стійкою та прибутковою.
Збільшення золотовалютних резервів є ще одним свідченням стабільної роботи банківської системи. В січні 2023 року обсяг золотовалютних резервів сягнув майже $30 млрд, що більше, ніж на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Таким чином, українська банківська система демонструє стійкість та ефективну роботу навіть у важких умовах війни.
Прогноз на майбутнє
Прогнози на майбутнє щодо курсу гривні до іноземних валют є оптимістичними, заявляє Олена Коробкова, голова Ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ). Згідно з її словами, курс “гривня-долар” буде залишатися на рівні 36,6 в майбутньому, що означає, що курс на вулиці буде коливатися між 39 та 41 гривень за долар. Щодо євро, то ціна на нього буде відображати світовий ринок та відношення між доларом та євро.
Інші експерти також передбачають стабільність курсу гривні до іноземних валют, але з деяким її подальшим зміцненням. Однак, згідно з керівником відділу аналітики Concorde Capital Олександром Паращієм, зниження курсу долара не буде значним і може скластися близько 10-20 копійок. Суттєвого зниження курсу не передбачається.