Press "Enter" to skip to content

Свято Покрова Пресвятої Богородиці: значення, дата у 2022 році, історія свята

Покров – одне з улюблених свят православних християн. За століття існування в ньому переплелися сподівання на небесне заступництво та надії на земне благополуччя. Про витоки свята та його значення розповідають описи святого Андрія Юродивого, етнографічні записи Аполлона Коринфського та Сергія Максимова.

Значення Покрови, витоки та дата свята

У православній церкві Покрова Пресвятої Богородиці має статус великого свята. Коли Покрови у 2022 році? За ним у церковному календарі закріплено постійну дату — 14 жовтня (за старим стилем — 1 жовтня). Цього року урочистості припали на п’ятницю. Греко-православна церква відзначає свято 1 жовтня.

Витоки свята

Покров пов’язаний із подіями, що трапилися через кілька століть після земного життя Діви Марії. Витоки його в історії Візантії Х століття, про що розповідає опис святого Андрія Юродивого, який жив там у цей час. Константинополь (столиця Візантії) був обложений імовірно 910 року сарацинами. За іншими джерелами, це сталося раніше під час облоги міста військом київського князя Олега.

У столиці Візантії з V століття у Влахернському соборі зберігалися святині, пов’язані з Пресвятою Богородицею. Це була її риза, головний покрив і частинки пояса, знайдені на Святій землі царицею Оленою, однією з перших християнок, що царювали (пізніше реліквії були втрачені).

Під час недільного нічного чування о четвертій годині ранку у храмі Андрій та його учень побачили явище Богородиці. Вона пливла повітрям у супроводі святих, цілу годину молилася, ридаючи перед вівтарем. Потім зняла головний покрив (омофор), що сяє неземним світлом, і простягла його над усіма присутніми у храмі. Омофор розтанув у повітрі або опустився в море, залишивши у всіх відчуття благодаті. Буря знищила кораблі ворогів, а місто звільнилося від облоги. Пізніше, у XII столітті, ця подія була внесена до православного календаря як велике свято.

Новонавернені у християнство слов’яни склали своє наївне та просте пояснення Покрову, про що пише Аполлон Корінфський. У народі це була історія про те, як Богородиця у своїх мандрівках не знайшла притулку в якомусь селі, але виявила милосердя та захистила її мешканців своїм покровом від кари, яку наслав на жорстоких селян Ілля-пророк.

Значення Покрови

Що означає Покров Пресвятої Богородиці? Чудове спасіння міста Богородицею набуло для християн символічного значення. Віруючі бачать у цьому святі такий зміст:

  • Він став знаком небесного заступництва та допомоги у небезпеці.
  • Покров свідчить про невпинне заступництво небесних сил.
  • Свято зміцнює віру, що будь-яка молитва про допомогу та захист буде почута.

Сама подія започаткувала культ Богородиці. На всі наступні століття вона стала захисницею від ворогів та небесною заступницею людей.

Традиції святкування та привітання

У народній виставі християнська символіка тісно злилася з обставинами життя селян. Це свято знаменувало закінчення сільськогосподарського року. Існував звичай найматися у працівники від Покрови до Покрови. Супроводжувався він знаменитими осінніми ярмарками.

Народні традиції Покрови

Дослідник народних звичаїв Сергій Максимов пише, що Покров вважався днем ​​жіночої сили. Був він і довгоочікуваним дівочим святом, тому що після тяжкої пори починався час весіль.

Що робити на Покров? Найпоширеніші традиції пов’язані із заміжжям та сімейним життям, як головними жіночими турботами:

  • Кожна дівчина намагалася раніше за інших запалити свічку в церкві, щоб першою вийти заміж цієї осені.
  • До свята дівчата вишивали рушники та прикрашали ними ікони Божої Матері.
  • Заміжні жінки читали особливі молитви цього дня, щоб зберегти сімейний добробут та вірність чоловіків.
  • Сватання у цей день має бути прийняте. Відмова нареченому загрожувала тим, що ще три роки весілля не бачити або взагалі постаріти на самоті.

Для заміжніх жінок був обов’язковий звичай покривати голову хусткою. Тому в народному побуті саму назву свята пов’язували і з цим звичаєм.

Вітання з Покровом Пресвятої Богородиці

Згадайте у цей день значення свята Покрови Пресвятої Богородиці, яке несе небесне заступництво людям. Підготуйте сердечні привітання у віршах та прозі своїм рідним та близьким.

***

Вітаю зі святом Покрови! Нехай Богородиця посилає заступництво у скрутний час, надію на краще. Нехай завжди над головою буде мирне ясно небо, а сім’ю зберігає покров Пресвятої Богородиці!

***

Бажаю кожному сьогодні

Бути під Покровом пресвятим,

Щоб Богородиця рятувала,

На все, щоб вистачало сил.

Доля у вас нехай буде доброю.

Нехай бережуть вас небеса.

А Бог про вас не забуде

Сьогодні, завтра та завжди!

***

Від душі бажаю благодаті та щастя під покровом Пресвятої Діви. Нехай вона дарує захист та підтримку, спонукає на добрі справи. Нехай тобі і твоїм рідним пошле здоров’я, достатку та миру!

***

Бажаю, щоб Божа Мати

Тебе завжди оберігала,

Щоб не дала тобі страждати

І благодаттю покривала.

Щоб світлий ангел разом із нею

Відповів на твої молитви,

Багато дарував щасливих днів

І підтримав у життєвих битвах.

***

Щирі побажання у прозі чи віршах, сказані у велике свято, здійснюються. Теплих побажань, привітань та пропозицій цього урочистого дня особливо чекають на дівчата на виданні.

Як усяке велике християнське свято, Покров Пресвятої Богородиці святкують і віруючі, і атеїсти. Традиції та обряди цього дня прикрасять наше життя, допоможуть збагнути красу народної культури.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі