Press "Enter" to skip to content

Вчені назвали лайфхаки, які допомагають збирати гроші

Щорічно 31 жовтня відзначається Всесвітній день заощаджень. Його ввели ще в 1934 році, щоб нагадати людям, як важливо мати фінансову подушку безпеки і відкладати кошти на майбутнє. Ми зібрали 6 підтверджених вченими лайфхаків про те, як збирати гроші правильно.

Мислити циклами

У дослідженні 2014 року вчені Леона Тем і Утпал Дхолакія несподівано виявили, що успіх у накопиченні грошей залежить від того, мислять люди циклічно або лінійно.

Більшість з нас орієнтується на річні цикли. Наприклад, ми пам’ятаємо про те, що до осені потрібно підготувати дітей в школу, а до зими — відкласти побільше на комуналку і купити подарунки на Новий Рік.

Але циклів в нашому житті набагато більше. Це регулярність медоглядів, відвідувань стоматолога, ремонтів, відпусток, поїздок на СТО і багато чого іншого. Якщо людина бачить своє життя як серію повторюваних подій, то краще планує бюджет і може передбачити витрати.

Автоматизувати накопичення

Якщо людям доводиться здійснювати багато додаткових “рухів тіла” для накопичень, вони, швидше за все, нічого такого не будуть робити, написав поведінковий економіст Шломо Бенарці з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі в статті для Harvard Business Review.

Він стверджує, що автоматичні депозити-найефективніший спосіб накопичити на пенсію або інші цілі.

Якщо ви хочете накопичити на автомобіль, перший внесок на іпотеку або поїздку своєї мрії, не покладайтеся тільки на себе. У багатьох банках пропонують функцію “скарбничок” – автоматичного поповнення депозиту з будь-якої Вашої картки. Їх можна налаштувати на свій розсуд, наприклад, зробити так, що в «скарбничку» автоматично потраплятимуть 10% від кожного надходження на зарплатну карту.

Періодично збільшувати суми, які відкладаєте

Лауреат Нобелівської премії Річард Талер і вже згаданий Шломо Бенарці кілька років вивчали стратегії накопичень більш ніж 21 тисячі співробітників трьох різних компаній в США.

Частина співробітників вирішила щорічно протягом чотирьох років збільшувати відсоток від зарплати, який вони перераховували на депозит. У підсумку ці люди збільшили свої заощадження майже в чотири рази.

Якщо є хоча б найменша можливість почати відкладати більше, експерти радять нею скористатися.

Придумати для себе систему штрафів

Одна з головних причин, по якій люди не хочуть відкладати гроші – це відсутність мотивації.

Дін Карлан, професор економіки Єльського університету, розробив теорію, стверджуючи, що штраф за нерегулярність поповнення заощаджень допомагає людям досягти мети.

Наприклад, ви поставили собі за мету за рік накопичити грошей на закордонну подорож для всієї родини. Якщо мети досягти не вдасться, ви повинні будете пожертвувати 30 тисяч гривень у притулок для тварин. Перспектива штрафу посилить мотивацію збирати гроші, говорить Карлан.

Йти до мети дрібними кроками

Бенарці і його колеги з Каліфорнійського університету запропонували учасникам експерименту три варіанти на вибір: 1) відкладати по 5 доларів на день; 2) економити по 35 доларів на тиждень; 3) відкладати по 150 доларів на місяць.

Результати були приголомшливими: майже 30 відсотків учасників експерименту заявили, що їм легше економити по 5 доларів на день. Відкладати по 150 доларів на місяць погодилися тільки 7% учасників.

Хоча суми накопичень за підсумками місяця для всіх варіантів були однаковими (150 доларів), відкладати часто, але потроху виявилося простіше, ніж один раз «відірвати від серця» всю суму.

Обов’язково відстежувати всі витрати

Іноді ми навіть не замислюємося про те, скільки витрачаємо на різні «копійчані» дрібниці. Але ж навіть місячний рахунок за каву в кав’ярні по дорозі на роботу може виявитися значною сумою.

Експерти радять встановити корисний додаток (їх дуже багато), яке допоможе відстежувати всі ваші витрати. Деякі суми так вас здивують, що ви переглянете свою щоденну «купівельну» поведінку.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі