Press "Enter" to skip to content

Воздвиження Хреста Господнього – 27 вересня 2022 року: історія та сенс свята

У чому суть свята Хрестовоздвиження та яка його історія? Читайте у нашому матеріалі.

Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього – свято, яке належить до 12 найважливіших – двонадесятих – церковних свят. Вони пов’язані з подіями земного життя Ісуса Христа та Богородиці.

По суті, Воздвиження – це спогад про подію, що сталася далекого 326 року. Саме тоді рівноапостольна цариця Олена знайшла в Єрусалимі Хрест, на якому був розіп’ятий Ісус Христос.

Якого числа відзначають Воздвиження Хреста Господнього у 2022 році

Хрестовоздвиження — неминуча свято, 2022 року, як і завжди, його відзначать 27 вересня.

Історія

Згідно з переказами, в 326 році мати імператора Костянтина Олена вирушила до Єрусалиму на пошуки християнських святинь (можна сказати, що цариця стала основоположницею біблійної археології). Так було знайдено Хрест, а також Труну Господню (печера, де був похований і на третій день воскрес Христос).

Розкопки проводилися на Голгофі, де і був розіп’ятий Христос. Під землею було виявлено три хрести, кілька цвяхів та дошку з написом «Ісус Назорей, Цар Юдейський». Щоправда, дошка лежала окремо, і зрозуміти, який саме із трьох хрестів — Господа, було неможливо. За переказами, хрести почергово прикладали до хворого, і після дотику до того самого Хреста він зцілився. А коли повз Голгофу йшла похоронна процесія, хрести приклали і до покійника, і від дотику одного з хрестів він воскрес.

Єрусалимський патріарх Макарій підняв (або, інакше, «зведення») Хрест, щоб усі присутні могли побачити набуту святиню — так було започатковано свято Воздвиження Хреста Господнього.

А імператор Костянтин, натхненний знахідками матері, велів збудувати в Єрусалимі храм Воскресіння Христового (відомий також як Храм Гробу Господнього). Будівництво було закінчено лише у 335 році. Цариця Олена до цієї події не дожила.

13 вересня 335 року храм освятили, а на 14 вересня (27 – за новим стилем) було вирішено встановити святкування Воздвиження Хреста Господнього. На освячення храму з’їхалося багато єпископів з усіх куточків Римської імперії. Завдяки їм традиція святкувати Хрестовоздвиження поширилася по всьому християнському світу.

Доля Животворчого Хреста

У день Хрестовоздвиження православні згадують ще одну історичну подію. Справа в тому, що в 614 році Животворчий Хрест був викрадений персами, що захопили Єрусалим. Повернути його вдалося лише через 14 років. Імператор Іраклій здобув перемогу над персами у 628 році та повернув Хрест Христів до Єрусалиму.

А ось подальша доля Хреста маловідома. Швидше за все, його розділили на безліч частин і розвезли по всьому світу, тому сьогодні частинки Животворного Хреста є у багатьох православних храмах.

Тропар Воздвиження Чесного та Животворчого Хреста

Спаси, Господи, люди Твоя/ і благослови надбання Твоє,/ перемоги на супротивні даруючи// і Твоє зберігаючи Хрестом Твоїм проживання.

Що зображають на іконах Воздвиження Хреста Господнього

У центрі на піднесенні стоїть патріарх, який піднімає Хрест. Його під руки підтримують диякони. Праворуч від патріарха чи з обох боків від нього стоять рівноапостольні Костянтин та Олена. Хресту поклоняється безліч людей, переважно єпископи, які сприяли поширенню свята.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі