Хропіння виникає, коли у людини не дихає ніс і йому доводиться вимушено відкривати рот, щоб дихати. Одночасно з цим починає рухатися м’яке небо, створюючи вібрацію, що супроводжується неприємними гучними звуками. Страждають від цього явища не тільки оточуючі, але і самі хропуть. Ця недуга гальмує подачу кисню в головний мозок, перешкоджаючи його нормальної вентиляції, а значить, і достатньому кровотоку. Такі проблеми викликають у хропунів підвищення артеріального тиску і, як наслідок, розвиток інсультів та інфарктів. Найнебезпечнішим симптомом хропіння є короткочасна зупинка дихання під час сну. Очевидно, що ця недуга не так нешкідливий і смішний, як видається на перший погляд. Наш експерт-лікар-отоларинголог Олександр Костюченко – розповів, що потрібно знати про хропіння і як позбутися від цієї недуги.
Причини виникнення хропіння
Крім очевидних неприємностей, хропіння тягне за собою порушення діяльності нервової системи, зниження імунітету, підвищення стомлюваності і синдром хронічної втоми, а також призводить до набору зайвої ваги і навіть ожиріння. Хропун, як правило, прокидається вранці розбитим і втомленим, тому до недуги не варто ставитися легковажно. У медицині хропіння давно визнаний серйозним захворюванням, яке підлягає обов’язковому лікуванню.
Є кілька причин виникнення хропіння:
- Викривлення носової перегородки – це порушення внутрішньої будови носа. Може бути як вродженим, так і набутим.
- Перевтоми і стрес — поступово накопичується втома, емоційне напруження і неповноцінний відпочинок вкрай негативно впливають на здоров’я всіх органів.
- Аденоїди – дитяча хвороба виникає через збільшення мигдалин в носоглотці.
- Поліпи – розростання слизової оболонки носа і носоглотки.
- Вроджені патології розвитку – збільшення нижніх носових раковин, довгий язик, маленька нижня щелепа або вузькі носові проходи.
- Ожиріння – надмірне скупчення жирової клітковини в області шиї призводить до зменшення просвіту глотки, що перешкоджає нормальному диханню.
- Вікові зміни – зниження тонусу м’язів горла і носоглотки, в тому числі в’ялість неба.
Як позбутися від хропіння самостійно
Якщо немає показань до серйозного медикаментозного лікування або хірургічного втручання, можна спробувати позбутися від хропіння самостійно. Для цього необхідно дотримуватися кількох рекомендацій. Наприклад, приймати їжу за три-чотири години до сну. Це допоможе уникнути набору зайвої ваги. За спостереженнями лікарів, хропіння схильні саме люди з надмірною вагою. Категорично уникати прийому алкогольних напоїв перед сном. Алкоголь розслабляє м’язи носоглотки і підсилює хропіння. Постаратися не курити на ніч, тому що куріння подразнює слизову горла і глотки, що тільки посилить хропіння. Потрібно завести звичку гуляти вечорами. Піші прогулянки на свіжому повітрі відновлять дихання, збагатять киснем тканини і поліпшать мозкову діяльність, при цьому знявши втому.
У боротьбі з хропінням дуже допоможе захоплення спортом і активний, здоровий спосіб життя. Наприклад, біг вважається одним і найефективнішим засобом, що допомагає подолати цю недугу. Гімнастика вранці, заняття в тренажерному залі і плавання в басейні не тільки усунуть хропіння, але і оздоровлять організм в цілому. Особливо корисно зміцнювати прес. Тренування будуть тримати шлунок в тонусі, що не дозволить йому розтягуватися, а значить, і допустити ожиріння.
Допомога фахівця в лікуванні хропіння
Якщо ж звичайні засоби не допомагають впоратися з хропінням, необхідно звернутися до отоларинголога, він допоможе вибрати той метод, який досягне мети. Фармацевтична індустрія пропонує широкий вибір пристроїв, гаджетів і препаратів, які можуть допомогти подолати хропіння. Ось кілька заслуговують на увагу:
✓ СИПАП-терапія. Одне з найефективніших пристроїв для боротьби з хропінням, яке являє собою невеликий апарат, що складається з компресора, еластичної трубки і маски. Повітря під тиском нагнітається в маску, яка надівається на обличчя сплячої людини. У комплектацію іноді входить зволожувач повітряних мас, що надходять в дихальні шляхи пацієнта. Попередньо проводиться полісомнографія-обстеження, яке дозволяє доктору налаштувати апарат. Виходячи з результатів досліджень, лікар індивідуально регулює тривалість і силу потоку повітря. За допомогою цього агрегату хропуни повноцінно дихають і перестають хропіти.
✓ Лейкопластир. Засіб прийшло в широке користування з великого спорту. Його аналог давно і успішно використовують футболісти і волейболісти в період змагань, щоб ніс краще дихав. Представлено у вигляді смужок, просочених ліками, які наклеюються на поверхню носа. Пластирі покращують дихання, завдяки впливу препарату на носові протоки і пазухи, які розширюються, дозволяючи повітрю вільно циркулювати в дихальних шляхах. Такий метод боротьби з хропінням з кожним днем стає популярнішим.
✓ Спрей проти хропіння. Ліки ефективно бореться з недугою, правда, його дія короткочасно, тому застосовують його безпосередньо перед сном. Основа препарату-рослинні компоненти, завдяки яким поліпшується тонус м’якого піднебіння, в результаті чого хропіння або істотно зменшується, або зовсім купірується. Спрей компактний, тому його можна брати з собою в будь-яку поїздку, будь то відрядження або подорож.
Існують також соски проти хропіння, електронні браслети та інші пристосування для усунення хропіння, але вони викликають більше питань, ніж приводів для рекомендацій пацієнтам. Тому здоровий спосіб життя і своєчасне звернення до фахівців допоможе запобігти не тільки хропіння, але і безліч інших проблем зі здоров’ям.