Press "Enter" to skip to content

6 груп добавок, які небезпечні для алергіків

Харчові добавки використовуються для покращення смаку або текстури, підвищення поживної цінності та забезпечення безпеки продукту. Безпека та ефективність добавок перевіряється, але це актуально лише для людей, чия імунна система є здоровою. Відомі випадки побічних реакцій на певні харчові покращувачі, найчастіше барвники та сульфіти.

Проблема маркування

Сьогодні потрібно, щоб виробники перераховували на етикетці всі інгредієнти як переважання. Також повинні бути вказані назви будь-яких добавок, але деякі з них можуть бути вказані як «натуральні ароматизатори», «спеції» або «штучні добавки». Виробники зобов’язані інформувати про наявність у складі продукції потенційних алергенів, включаючи яйця, молоко, арахіс, лісовий горіх, сою, пшеницю, рибу та молюсків. Але добавки до цієї групи не належать і виділяти їх не зобов’язують. Тому можливі реакції як алергії, і харчової непереносимості.

У чому різниця між харчовою алергією та непереносимістю?

Непереносимість – це реакція на їжу та напої, яка не торкається імунної системи, але може пошкоджувати травну систему, викликаючи газоутворення, здуття живота, діарею та розлад шлунка. Це відбувається, коли травлення людини не може правильно розщепити випите та з’їдене. Непереносимість може бути пов’язана з дефіцитом ферментів (наприклад, відсутність ферменту лактази для розщеплення лактози) або несприятливими реакціями на хімічні речовини, що не зустрічаються в природі, або добавки в харчових продуктах.

Харчова алергія торкається імунної системи. Коли людина їсть або п’є те, на що має алергію, імунна система надмірно різко реагує, виробляючи антитіла, звані імуноглобуліном Е (IgE), до білків у їжі. Ці антитіла переміщаються до клітин, які виділяють хімічні речовини, спричиняючи алергічну реакцію. На відміну від непереносимості їжі, алергія може спричинити серйозну і навіть небезпечну для життя реакцію – анафілаксію.

Якщо у вас виникають реакції на кілька незв’язаних продуктів або лише на оброблені продукти, винуватцем може бути харчова добавка. Ведення щоденника харчування сприяє визначенню проблемних інгредієнтів. Шкірні проби мають невелику діагностичну цінність щодо алергії на харчову добавку.

Найнебезпечніші добавки

Нижче наведено список деяких поширених харчових добавок, щодо яких реєструвалися реакції. Якщо ви підозрюєте, що у вас є несприятлива реакція на будь-який інгредієнт, проконсультуйтеся з лікарем.

Підсилювачі смаку

Вони зустрічаються у багатьох оброблених харчових продуктах. Ці добавки посилюють смак, вже присутній у їжі, не надаючи їй окремого смаку, і часто можуть бути натуральними.

Гідролізований рослинний білок, що використовується в харчовій промисловості для поліпшення смаку, є білок, хімічно розщеплений на амінокислоти. Він широко використовується у оброблених продуктах. Зазвичай його готують із сої, пшениці та (або) кукурудзи, тому його слід уникати людям з IgE-опосередкованою алергією на ці інгредієнти.

Глутамат натрію, більш відомий як MSG, – найпоширеніша в природі амінокислота, що надає їжі яскравого пікантного смаку. Помідори, сир пармезан, соєві боби та морські водорості є джерелами глутамату, і організм засвоює доданий глутамат натрію так само, як і глутамат у цих продуктах. Сьогодні ця речовина виробляється шляхом ферментації рослинних джерел, таких як кукурудза, цукрові буряки, цукрова тростина або патока, і його можна купити для приготування різних страв будинку.

Штучні барвники

Ці добавки використовуються для компенсації втрати кольору інгредієнтів під час виробництва через вплив світла, повітря, екстремальних температур, вологи та умов зберігання, а також для покращення відтінку та надання кольору безбарвним продуктам. Зазвичай вони містяться в цукерках, маргарині, сирі, безалкогольних напоях, джемах, желе, желатині, пудингах та начинках для пирогів.

Аннато – харчовий барвник оранжевого кольору, виготовлений із насіння американського дерева Bixa orellana. Було виявлено, що ця добавка викликає алергічні реакції, включаючи анафілаксію та кропив’янку/набряк.

Кармін – червоний харчовий барвник, виготовлений із висушеної комахи під назвою Dactylopius coccus Costa. Цей барвник міститься в різних напоях, йогурті з червоним наповнювачем та у фруктовому морозиві. Реакції на кармін можуть розвиватися до анафілаксії.

Тартразін також відомий як FD і C Yellow No. 5 або Е102, може викликати кропив’янку.

Емульгатори

Вони забезпечують плавне змішування інгредієнтів та запобігають розшарування. Містяться в таких продуктах, як заправки для салатів, арахісове масло, шоколад, маргарин, морозиво та замінники молока на рослинній основі.

Лецитин є емульгатором, виготовленим з соєвих бобів або яєць, і тому може містити ці алергенні білки. Однак алергічні реакції на соєвий лецитин рідкісні навіть у тих, хто має алергію на сою, оскільки в більшості продуктів концентрація цієї речовини зазвичай низька.

Стабілізатори та загусники

Ці добавки роблять текстуру та консистенцію їжі однорідними та покращують відчуття від неї у роті людини. Продукти, що містять стабілізатори або загусники – заморожені десерти, молочні продукти та їх замінники, тістечка, пудинги, желатинові суміші, заправки, джеми, желе та промислові соуси.

Каррагінан – це екстракт червоних водоростей, широко відомих як ірландський мох, що виростають на Британських островах. Він іноді викликає несприятливі шлунково-кишкові реакції, але повідомлення про алергію, опосередковану IgE, зустрічаються рідко.

Гуарова камедь виробляється з насіння гуарової рослини та містить велику кількість клітковини. Добавка може викликати системну алергічну реакцію та (або) риніт, а у людей, які безпосередньо працюють з цією речовиною, були випадки професійної астми. Гуарова камедь також здатна провокувати травні симптоми, включаючи гази та здуття живота.

Ксантанова камедь є цукроподібною сполукою, отриманою шляхом змішування ферментованих цукрів з певним видом бактерій. Вона часто використовується як сполучний компонент у безглютенових продуктах. У деяких людей після її вживання можуть розвинутись шлунково-кишкові симптоми – здуття живота, гази та діарея.

Речовини для контролю pH

Ці добавки запобігають псуванню та контролюють кислотність та лужність напоїв, заморожених десертів, шоколаду, консервованих продуктів та розпушувачів.

Лимонна кислота додається в їжу та напої для покращення смаку, змішування інгредієнтів та запобігання ботулізму в консервованих продуктах. Натуральна лимонна кислота міститься в деяких фруктах та овочах, наприклад лимоні та помідорах; лимонна кислота промислового виробництва (MCA) широко використовується як добавка, особливо в безалкогольних напоях та цукерках. При харчовій алергії на цитрусові ці реакції пов’язані з MCA. Проте є кілька задокументованих випадків непереносимості лимонної кислоти.

Молочна кислота виробляється, коли певні бактерії розщеплюють цукор, а також є важливою хімічною речовиною в організмі. Вона утворюється природним чином ферментованих харчових продуктах, таких як квашена капуста, кімчі, йогурт і хліб на заквасці, але її також можна виробляти і додавати в упаковані харчові продукти як консервант.

Консерванти

Ці речовини уповільнюють або запобігають змінам кольору, смаку або текстури, попереджають псування продуктів, викликану такими мікроорганізмами, як бактерії, цвіль і дріжджі. Консерванти містяться в соусах та желе та іншим чином перероблених фруктах, ягодах та овочах, напоях, хлібобулочних виробах, ковбасних виробах, оліях, маргарині, крупі, приправах, закусках.

Нітрати/нітрити використовуються для продовження терміну придатності та збереження харчових продуктів: вони пригнічують зростання мікроорганізмів, які можуть бути смертельними. Ці речовини також додаються для покращення смаку та кольору упакованих харчових продуктів. Найбільша кількість нітратів міститься у темно-зелених листових овочах. Нітрати і нітрити зазвичай зустрічаються і в переробленому м’ясі, наприклад, у сосисках для хот-догів або делікатесах – мортаделле (болонська ковбаса) та салямі. Повідомлялося про випадки кропив’янки та сверблячки, а також анафілаксії, пов’язані з нітратами.

Сульфіти також використовуються для запобігання псування, потемніння свіжих фруктів або овочів та продовження терміну придатності, наприклад, при виробництві сухофруктів. Ці консерванти часто містяться в пиві та вині, але не в чистому алкоголі, такому як горілка. Загострення астми, анафілаксія та кропив’янка – все це зареєстровані реакції на сульфіти.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі