Press "Enter" to skip to content

Чому будка машиніста розташована ззаду, а не попереду паровоза

З першого погляду паровоз ламає звичну систему: на відміну водіїв автомобілів, пілотів літаків, у машиніста немає максимально широкого огляду шляху, т.к. його будка знаходиться не попереду складу, а лише після казана! Чому? Давайте розумітися.

Ще кілька років тому паровоз був лише музейним експонатом, пам’ятником у старому депо, яке діти сприймали як атракціон. Але сьогодні цей герой кінохронік став об’єктом вивчення не лише для маленьких пасажирів, а й їхніх батьків.

Компонування паровозів

Компонування паровозів, за рідкісними винятками, незалежно від країни виробника була схожа. Спереду був паровий котел, потім будка машиніста, а вже за нею причіплявся тендер (спеціальний вагон із запасами палива, мастильних матеріалів, місце для зберігання інвентарю).

Безпека пасажирів

Таке розташування частин паровоза немає жодного стосунку до безпеки пасажирів і більше бригади. Вся справа у зручності робочого процесу! Кочегар чи помічник машиніста набирав вугілля з тендеру і відправляв у топку, що знаходиться у будці паровоза. А далі схема: вугілля згоряє – вода кипить – звільняється пара, яка тисне на поршень у циліндрі, що приводить у дію колеса.

Основний мінус цього компонування – недостатній огляд шляху для машиніста через довгий казан. Машиністові доводилося висовуватись з вікна будки, щоб хоч щось побачити.

Американські бригади зіткнулися з ще однією проблемою: у довгих тунелях вони могли задихнутися через дим, що попадав у кабіну з труби. Рішенням стало будівництво паровозів з будками спереду (cab forward). Техніка підвищила власний клас, т.к. їздила вже на рідкому паливі. Такі передньокабінні паровози можна зустріти у Америці, а й у Італії.

Як часто буває у житті, зручність – справа звички. А те, що на перший погляд здається ірраціональним, має навіть логічні підстави. І не варто забувати, що людина – істота винахідлива.

Новини партнерів

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі